banner15

İran Batıdaki Döviz Rezervlerini Çekiyor

Nükleer programı nedeniyle ABD ve Batılı ülkelerin yoğun baskısı altında olan İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden çıkabilecek ekonomik yaptırım kararına karşı önlem olarak, petrol ihracını kısmasının ardından Avrupa bankalarındaki döviz rez

İran Batıdaki Döviz Rezervlerini Çekiyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran Merkez Bankası Başkanı İbrahim Şeybani, Avrupa bankalarından paralarını çekmeye başladıklarını açıkladı, ancak bu hesapların hangi ülkelere kaydırıldığı konusunda bilgi vermedi. İran ülke dışında yaklaşık 20 milyar doları olduğu açıklandı.

Merkez Bankası Başkanı İbrahim Şeybani, üç haber ajansına yaptığı açıklamada, ''Gerekli gördüğümüz yerlerden rezervlerimizi naklediyoruz. Havale işlemine başlamış bulunuyoruz'' diye konuştu. Şeybani'nin, bu açıklamayı Çarşamba akşamı yaptığı, ancak ajanslarca bugün yayınladığı belirtildi.

İran Maliye ve Ekonomi Bakanı Davut Daniş Caferi de, dün, Avrupalıların İran'a ait malvarlıklarına el koyma hakkı olmadığını söylemişti.

Bazı kaynaklar, İran'ın Asya ve Orta Doğu'ya yönelebileceğini söylüyor. Bununla birlikte bu önlemin İran'a gerekli korumayı sağlayıp sağlayamayacağı bilinmiyor. Buna gerekçe olarak birçok ülke ve kuruluşun Güvenlik Konseyi'nden çıkacak bir yaptırım kararına karşı koyamayacağı söyleniyor.

BBC Tahran muhabiri, 1979'daki devrim sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'ın mal varlıklarını dondurduğunu anımsatarak İranlıların benzer bir deneyim yaşamak istemediklerini söylüyor. İran'ın iki hafta önce nükleer araştırmalara yeniden başlama kararı alması Batı'yla arasındaki gerginliği tırmandırmış ve yaptırım uygulanması talebiyle Tahran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi gündeme gelmişti.

Fakat Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyeleri arasında İran'a yaptırım uygulanması konusunda görüş birliği yok. Çin ve Rusya, krizin çözümü için ekonomik yaptırımlar yerine müzakerelerin yeniden başlatılmasına odaklanılması gerektiğini savunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48