banner15

İran Cumhurbaşkanı Suriye'de

İran'ın muhafazakar cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, uluslararası toplumun nükleer faaliyetleri nedeniyle baskı yaptığı bir dönemde iki günlüğüne Suriye'yi ziyaret ediyor.

İran Cumhurbaşkanı Suriye'de
İran'ın muhafazakar cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, iki günlük bir ziyaret kapsamında bugün Suriye'nin başkenti Şam'a gitti.

Ziyaret, Batılı ülkelerin İran'a tartışmalı nükleer faaliyetleri nedeniyle yaptırım uygulamayı değerlendirdiği bir döneme rastlıyor. Suriye de Batı'nın baskısı altında, zira uluslararası toplum, Lübnan'ın eski başbakanlarından Refik Hariri'nin geçen Şubat ayında suikast sonucu ölümü ardında Suriye'nin parmağı olduğundan şüpheleniyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, gördüğü iç desteği kuvvetlendirmek amacıyla dün 2001 yılında cezaevine konulan beş siyasi tutukluyu serbest bıraktı. Batı'yla devamlı gerginlik yaşayan, baskıya maruz kalan bu iki ülkenin cumhurbaşkanının tartışacak epey konusu olacak.

Mahmud Ahmedinecad geçen yıl New York'ta BM Genel Kurulu'na, Suudi Arabistan'da da İslam Konferansı Örgütü zirvesine katılmıştı. Ancak Ahmedinecad ilk kez ikili bir görüşme için başka bir ülkeye ziyarette bulunuyor.

Esad, İran cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından Tahran'ı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olmuştu. O dönem, Ahmedinecad, İran ile Suriye'ye yönelik tehditlerin iki ülkeyi yakınlaştırdığını dile getirmişti. Belki de bu durumun sebebi her ikisinin de başları sıkıştığında koşacak bir müttefiklerinin olmaması

Şam'dan uzmanlara göre, ülke Arap dünyası'ndan da olmak üzere büyük ölçüde dışlanmış durumda. Suudi Kraliyet ailesinin yakından desteklediği Lübnan'ın eski başbakanlarından Refik Hariri'nin öldürülmesinden bu yana, Esad'ın ne Suudi Arabistan ne de Mısır'dan koşulsuz destek bekleyecek durumu var.

Suriye ve İran, Şam Yönetiminin İslam cumhuriyeti'nden yana davranması sonrası 80'li yıllardaki İran - Irak savaşından bu yana müttefikler. Ayrıca hem İran hem de Suriye, Lübnan'daki Hizbullah'a destek veriyor.

Kaynak: BBC

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48