İran da Gazze'ye yardım gönderecek

İran, Gazze'ye insani yardım malzemesi taşıyan üç gemi ve bir uçak göndereceğini bildirdi.

İran da Gazze'ye yardım gönderecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

İran Kızılay'ı Gazze'ye insani yardım taşıyan üç gemi gönderileceğini açıkladı. Ayrıca 30 ton tıbbi malzeme taşıyan bir uçağın da Gazze'ye gönderileceği bildirildi.

İran Kızılayı, ilaç ve gıdadan oluşan yardım malzemelerinin Filistinlilere ulaştırılmak üzere birkaç gün içinde yola çıkarılacağını açıkladı. 

Gazze'ye doğru yola çıkacak olan ilk iki geminin Türk hükümeti ile yapılan işbirliği sonucu hareket edeceği belirtildi.

Gemilerden birinde doktor ve hemşirelerden oluşan 70 kişilik yardım ekibinin yer alacağı, diğerinde ise gıda malzemeleri ve ilaç bulunacağı ifade edildi.

Üçüncü geminin ise daha sonraki bir tarihte Gazze'ye gideceği kaydedildi, ancak ayrıntı verilmedi.

REFAH KAPISINA GİDİYOR

Yardım malzemelerinin Mısır üzerinden Refah geçidi kullanılarak Gazze halkına teslim edileceği belirtildi. İnsani yardım malzemeleriyle dolu birkaç gemiden oluşan filonun yola çıkarılması için de hazırlıkların sürdüğü kaydedildi.

Filistinli hasta ve yaralıların tedavisi için ise ameliyat odası dahil tam teşekküllü bir hastane gemisinin sağlık personeliyle birlikte Gazze sahiline gönderilmesi için çalışmalara başlandığı bildirildi.

İran Kızılayı, ülke genelindeki 3500 şubesi ile bankalarda açtırdığı özel hesaplar aracılığıyla halkın Filistinlilere yardım kampanyasına katılabileceğini açıkladı.

İran Devrim Muhafızları'nın Gazze'ye insani yardım götüren gemilerin güvenliğini sağlamak için göreve hazır olduğu belirtilmişti. Dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in Devrim Muhafızları Deniz Kuvvetleri'ndeki temsilcisi Ali Şirazi, "Devrim Muhafızları, tüm gücü ve imkanlarıyla dünyanın her yerinden mazlum Filistin halkına insani yardım götüren özgürlük ve barış konvoylarına eskortluk etmeye hazır" demişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2010, 14:21
banner53
YORUM EKLE

banner39