banner15

İran da Nabucco'da yer almalı

Türkiye, Rus gazına alternatif olması planlanan Nabucco Projesi'nde İran'ın da yer almasını istiyor.

İran da Nabucco'da yer almalı

Enerjide kilit ülke olma yolunda ilerleyen Türkiye, Rus gazına alternatif olması planlanan Nabucco Projesi'nde İran'ın da yer almasını istiyor. AKŞAM'a konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız: İran hatta doğalgaz vermeli
 
Türkiye'nin enerji geçişinde stratejik oyuncu olma talebi, ABD'nin desteklediği Nabucco projesinde İran ve Rusya'ya karşı satranç politikası izlemesine neden oldu. ABD'nin sıcak bakmamasına karşın İran'ın da Nabucco hattına gaz vermesini isteyen Türkiye, Rusya'yı ise karşısına tam olarak almak istemiyor.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'ın hatta doğalgaz vermesinden yana olduğu mesajı vererek, "İran, gazı çıkartıp piyasaya arz ettiğine göre hatta katılmaması için bir sebep görünmüyor" dedi. Yıldız, Rusya'nın Nabucco'ya karşı tavrı için de, "Her ülke her projede yer alacak gibi bir kural yok" diye konuştu.
 
KONUMUMUZ GÜÇLENDİ
 
Yıldız, Türkiye'nin enerji diplomasisi alanında yürüttüğü çalışmaları Akşam'la paylaştı. Türkiye'nin jeo stratejik konumunun ülke üzerinden geçecek boru hatlarıyla çok kuvvetlendiğini vurgulayan Yıldız; Bakü-Tiflis-Ceyhan hattına, Tiflis-Erzurum projesine, Mavi Akım'a ve Nabucco'ya vurgu yaptı. Mavi Akım hattının genişletilmesinin önemli bir hamle olacağını belirten Yıldız, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in Türkiye ziyaretinin de önemli bir mesaj olduğunu söyledi.
 
Her ülke her projede yer alacak diye bir şey yok 
 
YIldIz; Putin'in, Nabucco projesine karşı "Güney Akım" hattı ile Avrupa'ya doğrudan doğalgaz akıtmayı planlaması konusunda ise yorum yapmadı. Rusya'nın Nabucco hattına gaz vermek istememesi konusunda dengeli bir üslup kullanan Yıldız, "Her ülke her projede yer alacak gibi bir durum yok. Her ülke, her projeden aynı derecede istifa etmek zorunda da değil. O yüzden bunları birbirine karıştırmamak lazım. Rusya, yarın kendi stratejisi doğrultusunda Nabucco'ya gaz verebilir. Kendileri şu an itibarıyla diğer projeyle ilgilendiklerini söylediler. Ama bunlar ileride değişebilir" diye konuştu.
 
Amerika pek sıcak bakmıyor
 
Bakan Yıldız, ABD'nin Nabucco'ya İran'ın doğalgaz vermesine sıcak bakmadığı yorumlarına karşılık ise kendisinin bu görüşte olmadığı mesajını verdi. Gaz kaynağı olan ülkelerin bunu tüketim noktalarına taşıma isteklerinin normal olduğunu söyleyen Yıldız, "Tüketici ülkelerin bu talepleri ne kadar doğru ise gaz arzında bulunan ülkelerin talepleri de o denli doğru. İran, gazı çıkartıp piyasaya arz ettiğinde katılmaması için bir sebep görünmüyor" yorumunu yaptı.
 
Kaynka: Ajanslar
 
 
Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2009, 10:03
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35