banner39

İran devler ligine girmeye hazırlanıyor

iran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, çıktığı Asya turunda Şangay işbirliğine girmek için temaslarda bulunacak.

Arşiv 14.08.2007, 19:01 15.08.2007, 10:13
İran devler ligine girmeye hazırlanıyor

Ahmedinecad, ülkesinin komşu Afganistan'da Nato önderliğindeki güçlerle çarpışan Taleban militanlarına silah sağladığı iddialarını reddetti.

AHMEDİNEJAD'A SICAK KARŞILAMA

Afgansitan'ın başkenti Kabil'e yaptığı ilk ziyarette iddialara yanıt veren Ahmedinecad, İran'ın çok geniş bir ülke olduğunu, fakat sınırlarından silah geçirildiği iddiasında gerçek payı olduğuna ciddi şüpheyle yaklaştığını söyledi.
İranlı lider, güvenlikli ve istikrarlı bir Afganistan'ın İran'ın da çıkarına olduğunu vurguladı. Afganistan'ın kuzeyinde yetkililer, yüz kadar İran yapımı kara mayını ele geçirdiklerini söylemişlerdi.

Afganistan'ın en büyük müttefiki olan ABD de son dönemde İran yapımı silahların Taliban'a aktarıldığını öne sürmüş, fakat Taliban bu iddiayı yalanlamıştı.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai kısa süre önce ABD gezisinde, İran'ın ülkesinde olumlu bir rol oynadığını söyledi.

İLİŞKİLERİ GELİŞTİRME ÇABASI

Afganistan, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın üç ülkeyi kapsayan Orta Asya turunun ilk durağı. İranlı lider Kabil ziyaretinden sonra Türkmenistan ve Kırgızistan'a geçecek.

İran, Talİban rejiminin son bulmasının ardından Kabil'de geçici bir hükümet oluşturulmasına katkı sağladı. Tahran, Afganistan'a o dönemden beri önemli miktarda maddi yardım yapıyor.

Ahmedinecad'ın Kabil görüşmelerinde önemli bir gündem maddesi mülteci sorunu. İran'da yaklaşık bir milyon Afgan mülteci yaşıyor. İran, yasadışı yollardan ülkede kalan diğer Afganları sınırdışı etmek için halihazırda bir operasyon yürütüyor.

Tahran, şu ana kadar yaklaşık 100 bin Afganı sınırdışı etti. İranlı yetkililer, sayılarını bir buçuk milyon olarak açıkladıkları kaçak Afganların ülke ekonomisi üzerinde büyük bir yük oluşturduğunu söylüyorlar.

TÜRKMENİSTAN AYAĞI ENERJİ AĞIRLIKLI

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad'ın Afganistan'dan sonra ziyaret edeceği Türkmenistan'da ikili işbirliğini artırmaya yönelik bazı anlaşmalara imza atması bekleniyor.

İran'ın Türkmenistan'la yakın ekonomik işkileri bulunuyor. İran, Türkmen gazının Rusya'dan sonra en büyük müşterisi. Mahmud Ahmedinecad'ın bölge turunu noktalayacağı son ülke, Kırgızistan.

İranlı lider bu ülkede, Şangay Ekonomik İşbirliği Örgütü'nün toplantısına katılacak. Temasları sırasında, gözlemci statüsündeki İran'ın örgüte tam üyelik talebinde bulunması bekleniyor. İran Cumhurbaşkanı, Kazakistan'da Rusya ve Çin liderleriyle de görüşmeler yapacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?