banner39

'İran devlet içinde devlet kurdu'

Suudi Arabistan hükümetince yapılan bir araştırmada, İran'ın Irak'ta 'Şiilerle devlet içinde devlet kurduğu' ileri sürüldü...

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'İran devlet içinde devlet kurdu'

Amerikan Washington Post gazetesi, Suudi hükümetince hazırlanan 40 sayfalık güvenlik raporunda, İran'ın Irak'taki Şii silahlı gruplara lojistik, sosyal programlara da maddi destek verdiğinin bildirildiğini yazdı.

Raporda, İran ordusunun Iraklı Şii milislere silah sağladığı ve eğitim verdiği belirtilerek, Tahran'ın da İran yanlısı Iraklı politikacıları etkin biçimde desteklediği, Amerikalıların ise İranlıları engellemekte başarısız olduğu kaydedildi.

Gazete, raporun mart ayında Suudi hükümetine sunulduğunu, ancak kamuoyuna açıklanmadığını vurguladı.

Rapor, Irak hükümetindeki en büyük parti olan Şii Irak İslam Devrimi Yüksek Konseyi'nin (IİDYK) silahlı kanadı Bedr Tugaylarının, İran'ın Irak'taki askeri güvenlik ve istihbarat faaliyetlerini yerine getirmede anahtar rolü olduğunu bildirdi.

Sünni direnişine de değinilen raporda, Iraklı aşiret liderlerinin, direnişin çoğunlukla eski ordu komutanları ve kapatılan Baas Partisi'nin eski üst düzey askeri yetkililerince yürütüldüğünü söylediklerini belirtti.

Raporda, tarihi bağlar gerekçe gösterilerek, 'Suudi Arabistan'ın, Irak'taki Sünnilerin güvenlik ve refahının sürmesi için özel sorumluluğu vardır' ifadesine de yer verildi.

Raporda, Suudi hükümetine, Irak'ta en kötü senaryo olan iç savaş olasılığına karşı strateji hazırlaması da önerildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?