banner39

İran Devrim Muhafızları'ndan ABD'ye yanıt

İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı Yahya Rahim Safavi, Devrim Muhafızlarının, ''Orta Doğu'nun en büyük askeri savunma gücü'' olduğunu söyledi.

Arşiv 16.08.2007, 14:04 16.08.2007, 18:39
İran Devrim Muhafızları'ndan ABD'ye yanıt

İran devlet televizyonunun haberine göre, Tuğgeneral Safavi, yarın kutlanacak Devrim Muhafızları (Pasdar) Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Devrim Muhafızlarının teknolojik açıdan çok ileri silahlara ve savunma teçhizatına sahip olduğunu ifade etti ve ''İran Devrim Muhafızları, Orta Doğu'nun en büyük askeri savunma gücüdür. Kendi ülkemizi ve milli çıkarlarımızı korumaya da hazır bir güçtür'' dedi.

''ABD'nin Irak ve Afganistan'ı işgalinden sonra askeri strateji ve doktrinlerini değiştirdiklerini'' söyleyen Safavi, şöyle devam etti:

''Bölge dışı güçlere karşı da Devrim Muhafızlarını hazırladık. Şu anda Devrim Muhafızları çok gelişmiş balistik füzelere, 2 bin kilometre menzilli ve güdümlü füzelere sahip. Karadan havaya atılan TOR M-1 füzelerimiz var. Basra Körfezi ve Umman Denizi'nin bütün bölgelerini kontrol altına almak için de kıyıdan denize atılan füzelere sahibiz. Şu anda elimizde binlerce hızlı bot var. Bu, bizim için de, Basra Körfezi'ni korumak için de çok büyük bir savunma silahıdır.''

Safavi, ABD'nin 3 savaş gemisinin bulunduğu Basra Körfezi'ndeki bütün gemilerin İran füzelerinin kontrolü altında olduğunu da söyledi.

The Washington Post gazetesi, ABD'nin İran Devrim Muhafızlarını ''küresel terör örgütü'' ilan etmeyi düşündüğünü yazmış, İran Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, söz konusu girişimin kendileri açısından ''bir değeri olmadığını'' söylemişti.

İran'da klasik ordunun dışında, asıl görevleri rejimi korumak olan Devrim Muhafızlarının oluşturduğu ikinci bir ordu bulunuyor. Her iki askeri gücün başkomutanlığını İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney yapıyor.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?