İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Erbakan'la görüştü

Resmi ziyaretler için Türkiye'ye gelen Mutteki, Erbakan'ı makamında ziyaret etti.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Erbakan'la görüştü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Prof. Dr. Necmettin Erbakan, resmi bir ziyaret için Ankara'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ve beraberindeki heyeti konutunda kabul ederek bir süre görüştü.

Necmettin Erbakan, Türkiye ile İran'ın iki kardeş ülke olduğunu söyleyerek, "Biz hükümet olur olmaz ilk ziyaretimizi İran'a yaptık. Ve seyahate çıkarken, basın toplantısında bir söz söyledik: İran bizim en yakın kardeş ülkemizdir. Aramızdaki münasebet, Almanya ile Fransa arasında her gün ne kadar mektup, para ve insan gidiyorsa, en aşağı onun kadar olmasını temin etmektir. Bizim nüfuslarımız onlarınkinden daha fazla. Bu işi ciddi tutmak lazım" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ise yaptığı konuşmada, iki ülkenin ilişkilerinin çok eski temellere dayandığını söyleyerek, "Sizin başbakanlığınız döneminde, bölgedeki halklar kendine olan inancını kazandı. Sizin kurduğunuz D-8'ler çok büyük bir atılım idi" dedi. Birkaç ay önce Tahran'a gelen Başbakan Erdoğan'ın İran Devriminin Lideri Ali Hamaney ile görüştüğünü hatırlatan Muttaki, "Sayın Hamaney, Sayın Erdoğan'a D-8'in çok önemli olduğunu ve aktif hale getirmesi gerektiğini vurguladılar" dedi. Muttaki, ayrıca kendisinin Ahmet Davutoğlu ile D-8'i yeniden canlandırma projesini başlattıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 15:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35