banner15

İran doğalgazında kötü senaryo

Olası bir İran harekatının Türkiye'ye gelen doğalgaz akışını engelleyeceği belirtliyor.

İran doğalgazında kötü senaryo

İran'ın ABD tarafından vurulma ihtimali en çok Türkiye'yi ilgilendiriyor. Türkiye'ye gelen doğalgazın yüzde 16'sı İran'dan geliyor. Kış aylarında doğalgazın yüzde 40'ı konutlarda kullanılıyor. Gazda uzun süreli kesintinin elektrik ile birlikte konutlardaki ısınmada sıkıntı yaratabileceği belirtiliyor.


İran'ın uranyumu zenginleştirdiğini açıklaması ve işbirliği çağrılarını kabul etmeye yanaşmaması her ülke gibi Türkiye'de de endişeyle izleniyor. Irak Savaşı öncesi olduğu gibi Türkiye'den asker veya üs gibi muhtemel taleplerin olabileceği konuşulsa da asıl endişe enerji sıkıntısı. 2005 yılında toplam 27.1 milyar metreküp doğalgaz alan Türkiye bu alımın 4.3 milyar metreküpünü İran'dan yaptı. Başka bir deyişle ABD veya Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde bir saldırının yapılabileceği ülke İran Türkiye'nin doğalgazının yüzde 16'sını karşılıyor. Kış ve yaz aylarında değişmek üzere doğalgazın ortalamada yüzde 20'si konutlarda kullanılıyor. Sadece ısınma değil fırın ve ocaklarda ya da banyolarda da doğalgazın ulaştığı illerde yaygın bir kullanım bulunuyor. İran'a özellikle kış aylarında yapılacak bir saldırının İran gazının kullanıldığı bölgelerde enerji krizine neden olacağı yorumları yapılıyor. Çünkü kış döneminde konutlardaki kullanım iki katına çıkıyor.

SOĞUKTA KALIR MIYIZ?

Bu nedenle savaş ihtimaline karşı enerjide kriz senaryolarının ve doğacak açığın nasıl kapatılacağının planlanmasıın önemine dikkat çekiliyor. Rusya ve İran'dan yapılan doğalgaz alımlarındaki birkaç günlük azalma ya da kesilmenin Türkiye'de nasıl bir etki yapacağı birkaç ay önceki krizde net bir şekilde ortaya çıkmıştı. Ukrayna'nın Rusya'dan gelen doğalgazı azaltarak Türkiye'ye ulaşan Batı Hattı'na vermesi "Türkiye soğukta kalacak" tartışmalarına neden olmuştu. Kısa bir süre sonra İran'ın verdiği doğalgazı azaltması endişeleri iyice arttırmıştı.

www.sabah.com.tr

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48