banner15

İran Dosyası BM'yi Kilitledi

İran’ın nükleer programı konusunda New York’ta altı ülke arasında yapılan görüşmelerde sonuç alınamaması, BM Güvenlik Konseyi’nin bugün yapacağı görüşmelerin seyrini de güçleştirdi.

İran Dosyası BM'yi Kilitledi

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya, İran'ın nükleer programı konusunda bir anlaşmaya varamadı. İran'ın nükleer programını görüşen Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ile birlikte Almanya, 4 saatlik toplantıdan bir sonuç çıkmadığını ancak görüşmelere devam edilmesi yönünde karar alındığını bildirdiler. Batılı bir diplomat, ABD liderliğindeki batılı güçlerin İran'a karşı sert tutum takınılması yönünde bastırdığını, ancak Çin ve Rusya'nın buna karşı çıktığını belirterek "Müzakereler çok çetindi" ifadelerini kullandı. İngiltere'nin BM Büyükelçiliği'nde yapılan görüşmeye, ABD'nin Siyasi Meselelerden Sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Nicholas Burns, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Kislyak, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü John Sawers, Fransa Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Stanislas de Laboulaye, Çin Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Zhang Yan ve Almanya Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Michael Schaefer katıldı. İran'ın nükleer silah edinmemesi konusunda hemfikir olan taraflar, İran'ın nükleer programı ile ilgili ortak bir karara henüz varmış değiller.
 
ABD'nin Siyasi Meselelerden Sorumlu Dışişleri Bakan yardımcısı Nicholas Burns, "Güvenlik Konseyi'nin önündeki metne baktığımızda biraz mesafe katettiğimizi söyleyebiliriz, ancak açıktır ki, daha bir çok kez bir araya gelmemiz gerekir. Anlaşma yolundayız. Bu, biraz zaman alacak, ancak bir karara vardığımızda da uluslararası toplumun başka bir "birlik mesajı" daha verdiğine tanık olacağız " dedi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü John Sawers de "Aramızda bir çok ortak nokta var. Açıktır ki İran'ın nükleer programı konusunda güven verecek adımlar atmaya ihtiyacı var" dedi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Kislyak ise görüşmeleri "sağduyulu" olarak değerlendirerek daha fazla müzakereye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

İran santrifüj sayısını artırıyor

Viyana’da Uluslararası Atom Enerji Ajansı’na yakın kaynaklar İran’ın uranyum zenginleştirme sürecinde hızla ilerlediğini ve İran’ın şimdi de 164 santrifüjle uranyum zenginleştirmeye geçmek üzere olduğunu bildirdiler. İran’ın Natanz tesisinde önce 10, sonra da 20 santrifüjde uranyum zenginleştirmeye geçtiğini ve kısa sürede bunun 164’e çıkacağını söyleyen diplomatik kaynaklar, sayı arttıkça İran’ın atom bombasına daha da yaklaştığını vurguladılar. Santrifüj, uranyum türevi UF6 gazının uzun silindirler içinde hızla döndüren bir araç. Santrifüjün hızla dönüşü sırasında U-235 uranyum gazdan ayrılıp depolanıyor. İran Natanz’da 55 bin santrifüj çalıştırmak niyetinde. Bu sayıyla yılda 12 atom bombası yapacak uranyum üretilebiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48