banner15

'İran dosyası haftaya BM'de'

BM Güvenlik Konseyi’nin gelecek hafta İran'a yaptırım konusunu ele alacağını açıklazdı.

'İran dosyası haftaya BM'de'

İngiltere'nin Birleşmiş Milletlerdeki büyükelçisi Emry Jones Parry BM Güvenlik Konseyi’nin gelecek hafta İran'a yaptırım konusunu ele alacağını açıkladı.

Büyükelçi Parry, Güvenlik Konseyi’nin gelecek haftadan itibaren, ekonomik ve diplomatik yaptırımlar öngören 41’inci maddeyi görüşeceğini söyledi.
 
Gerekçe ise, İran'ın dört aydır AB ile süren müzakerelere rağmen uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmaya yanaşmaması.
 
Avrupa Birliği Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ise diyalog çağrısını tekrarladı.
 
Solana, "müzakereler tıkansa bile Tahran yönetimiyle diyalog sürmeli" dedi.
 
Ahmedinecad geri adım atmıyor
 
Tahran yönetimi ise nükleer çalışmalarının enerji üretme amaçlı olduğu konusunda ısrarlı.
 
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad bir kez daha uygulanacak yaptırımların İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerini engelleyemeyeceğini söyledi.
 
İran ile nükleer görüşmeler konusunda anlaşmaya varılamadığını söyleyen Solana, gündemde bu ülkeye yaptırım uygulanmasının olduğunu açıklamıştı.
 
Rusya, ABD'yi sorumlu tuttu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin, İran'ın nükleer programıyla ilgili altılı görüşmeleri zorlaştırdığını söyledi.
 
Lavrov, ABD'nin, Tahran'la olan nükleer sorunun çözümü için İngiltere, Fransa, Çin, Rusya, Almanya ile birlikte katıldığı altılı görüşmelere, engel çıkardığını ifade etti.
 
ABD'nin tek yanlı hareketlerinin, altılının ortak biçimde çalışmasını zorlaştırdığını belirten Lavrov, önceden durumun analiz edilmesi ve alınacak önlemler konuları da dahil herşeyi beraber yapmak için mutabakata vardıklarını hatırlattı.
 
Lavrov, "olan oldu, artık bu durumda ne yapabiliriz, göreceğiz" dedi.

 

Kaynak: CNN

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48