İran eski Cumhurbaşkanı ABD'de

İran eski cumhurbaşkanı Seyyid Muhammed Hatemi ABD gezisine başladı.

İran eski Cumhurbaşkanı ABD'de

İran İslam Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Seyyid Muhammed Hatemi ABD’nin çeşitli eyaletlerini kapsayan ziyareti çerçevesinde New York J.F Kenedy havaalanında İranlı yetkililer tarafından karşılandı. Hatemi J.F Kenedy havaalanında bazı ülke liderlerine dahi uygulanan prosedüre takılmadan kendisine tahsis edilen makam araçlarıyla havaalanını terk etti.

İran Medeniyetler arası diyalog kurumu başkanı Hatemi kendi onuruna verilen ve İran BM temsilcisi ve heyetlerin de hazır bulunduğu akşam yemeğine katıldıktan sonra New York’taki ikametgahına geçti. Hatemi’nin Washington Milli katedralinde konuşma yapması, Amerika-İslam konseyi üyeleri ve Amerikalı Müslümanlarla bir araya gelmesi bekleniyor.

Hatemi’nin Virginia eyaletinde Müslümanlarla görüşeceği ve burada ABD eski başkanlarından J. Carter ile bir araya geleceği de tahmin ediliyor. Hatemi’nin ABD ziyaretinde BM’de medeniyetler arası diyalog konusunda konuşma yapacağı belirtildi.

ABD basını Hatemi’nin bu ziyaretini memnuniyetle karşıladı ama Hatemi’nin ziyaretinden ABD’deki yeni muhafazakarların da özellikle Hatemi’nin Washington Milli katedralinde konuşma yapmasından rahatsız olduğu gözlendi.

Washington Milli katedrali ABD’de dini ve siyasi açıdan Hıristiyanların önem verdiği ve ABD’li makamların cenaze törenleri ile ABD’li önemli şahsiyetlerin bu merkezde anıldığı belirtiliyor. Hatemi bugün New York’tan ayrılarak Chicago eyaletine gideceği haber verildi.

Kaynak: İRNA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39