banner39

İran, 'Farsi Ekonomik İttifak'ı kuracak

İran, ekonomik işbirliği kapsamında Afganistan ve Tacikistan ile birlikte "Farsi Ekonomik İttifak" adıyla yeni bir oluşum kuruyor.

Arşiv 31.03.2008, 11:46 31.03.2008, 12:50
İran, 'Farsi Ekonomik İttifak'ı kuracak


İran'ın, Afganistan ve Tacikistan ile birlikte "Farsi Ekonomik İttifak" adıyla yeni bir oluşum kurmak istediği açıklandı. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de 24-25 Mart'ta yapılan söz konusu ülkelerin dışişleri bakanları toplantısında ekonomik birliğin ele alındığı belirtiliyor.

İran'ın başını çektiği "Farsi Ekonomik İttifak" nın hayata geçirilmesi için üç ülke liderlerinin yakın tarihte bir araya geleceği kaydediliyor. Ekonomik ittifakın teşkil edilmesine ilişkin ilk ciddi adımın bu zirve sonrası atılacağı dile getiriliyor.

"Farsi Ekonomik İttifak" olarak adlandırılan yeni yapılanma, İran, Afganistan ve Tacikistan ile sınırlı olacak. Daha görüşme ve müzakere aşamasında olan ittifakın detayları konusunda ise henüz resmi bir açıklama yapılmadı. İttifakın öncelikle kara ve demir yolu ağının teşkili, gümrük ve ticari alanda yeni ortak kararların alınması, ortak para birimine geçme vizesiz seyahat konusunda fikir birliğine varmaya çalıştığı kayd ediliyor.

Bu arada şimdiye kadar Şanghay İşbirliği Örgütü'nü (ŞİÖ) gözlemci sıfatıyla takip eden ve ardından önceki hafta örgüte resmen üyelik başvurusunda bulunan İran'ın, bu yeni açılımla Orta Asya'da daha da etkin bir konuma geleceği belirtiliyor.

Tahran'ın bu girişimle ABD'nin bölgedeki etkisini azaltmayı hedeflediği ifade ediliyor. Yeni oluşumla Afganistan'ın İran'a ekonomik olarak bağlanacağı, zamanla ABD'nin Afganistan'da saf dışı kalacağı yorumları yapılıyor.

Kaynak: İHA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?