banner15

İran gerginliği sürüyor

Dün İran'a giden Baradey, Tahran yönetimini ikna edemedi.

İran gerginliği sürüyor

İran’ın nükleer faaliyetlerini yerinde görmek için Tahran’a giden UAEA Başkanı El Baradey, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Gulamrıza Ağazade ile görüşmesinin ardından, Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri (UYGK) Ali Laricani ile bir araya geldi.

Baradey, Laricani ile 2,5 saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, müzakerenin çok yapıcı geçtiğini söyledi.

İran’dan, UAEA Yönetim Kurulu’na sunacağı rapor öncesine kadar bütün nükleer faaliyetlerini durdurmasını istediğini bildiren Baradey, İran’ın nükleer faaliyetlerinde uluslararası kurallar açısından bir sapma olmadığını vurguladı.

Barış amaçlı elektrik üretiminde nükleer enerjiden yararlanmanın İran’ın inkar edilemeyecek hakkı olduğunu ifade eden Baradey, Tahran yönetimiyle nükleer müzakerelerin devam edeceğini de belirtti.

Ali Laricani de kendi yükümlülüklerine bağlı kalacaklarını ve iki hafta içerisinde Baradey’in talebine ilişkin tutumlarını açıklayacaklarını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, geçen ay sonu kabul ettiği karar tasarısında,İran’a bütün nükleer faaliyetlerini durdurması için 30 gün süre vermişti.

LARİCANİ: MÜZAKERELERİN SÜRMESİNDEN YANAYIZ
BM’ye bağlı UAEA Başkanı Muhammed El Baradey, uluslararası toplumun İran’dan en büyük beklentisinin uranyum zenginleştirmenin durdurulması olduğunu belirtirken, UYGK Genel Sekreteri Ali Laricani, böyle bir şeye gerek olmadığını söyledi.

İran’ın nükleer sorununun siyasi yollardan çözüleceğine olan inancını dile getiren Baradey, görüşmede Ali Laricani’nin UAEA ile işbirliğini artırma sözü verdiğini ve müzakerelerin devam etmesinden yana olduklarını ilettiğini kaydetti.

İran’ın nükleer faaliyetlerinde hiçbir sapma olmadığını söyleyen Baradey, Tahran yönetiminden nükleer programı konusunda şeffaf davranmasını istedi.

KAYGILAR GİDERİLMELİ
Baradey “Barışçıl amaçlı nükleer teknolojiden yararlanmak İran’ın inkar edilemeyecek hakkıdır” dedi ve sözlerine “Ancak, uluslararası toplumun da İran’ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğuna inanması ve bu konudaki kaygının giderilmesi gerekiyor” şeklinde devam etti.

Ayrıca Baradey, İran’ın 3,5 oranında uranyum zenginleştirdiğini UAEA’nın teyit edemeyeceğini, çünkü müfettişlerin elindeki deney sonuçlarını henüz görmediğini’ belirtti.

Muhammed El Baredey bunun yanında Buşehr nükleer santralinin bu yıl sonu itibariyle faaliyete geçirilmesinin planlandığını anımsattı ve santralin ihtiyacı olan yakıtın sağlanacağının da garanti edildiğini söyledi. Bu nedenle, uranyum zenginleştirmenin çok da gerekli olduğunu düşünmediğini de sözlerine ekledi.

RİCE: BM SÖZLEŞMESİNİN 7. MADDESİ UYGULANABİLİR
İran’a yönelik uyarılarını sürdüren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise, Tahran Yönetimi’nin kendini izole ettiğini söyledi.

Rice, İran’a karşı, BM sözleşmesinin yedinci maddesinin uygulanmasının gündeme gelebileceğini savundu. Bu maddeler, barışın ve güvenliğin tesisi amacıyla gerekli görüldüğü takdirde zor kullanma yetkisi tanıyor. Ancak Rusya ve Çin, İran’a karşı zor kullanılmasına ve yaptırıma karşı çıkıyor.

NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48