banner15

İran güdümlü bomba denedi

İran 'Adrahş' adlı yeni bir bombardıman uçağı yaptı ve "Kasid" adlı 900 kilogramlık bir güdümlü bombayı denedi.

İran güdümlü bomba denedi

İran, savaş filosuna Amerikan F-5 uçağına benzer bir avcı uçağı olan “Adrahş” (Şimşek) adlı yeni bir bombardıman uçağı kattı ve ”Kasid” (haberci) adlı 900 kilogramlık bir güdümlü bombayı denedi. İran'ın resmi haber ajansı İRNA'nın bildirdiğine göre, “Zülfikar Vuruşu” adı verilen tatbikatın sözcüsü Cevad Muhammediyan, Adrahş adı verilen uçağın tamamen İran yapımı olduğunu söyledi.

Mohammediyan saika ve Azerheş adlı savaş uçaklarının İranlı mühendislerin Şehit Settar Hava Kuvvetleri üniversitesinde geliştirdiklerini belirtti. Mohammediyan Azerheş bombardıman uçağının tamamen İran yapımı olduğuna değinerek, İran yapımı bu uçağın yakın hava desteğine sahip özellikleri bulunduğunu ve hafif bir bombardıman uçağı olduğunu vurguladı.

Tek kabinli İran yapımı bu savaş uçaklarının yabancı F-15 savaş uçaklarına benzediğine değinen Mohammediyan, İran’ın F-18 benzeri ama daha gelişmiş bir model olan Saika savaş uçağını da yerli bilim ve uzamanlar tarafından geliştirerek hava kuvvetlerinde kendine yeter konuma ulaştığını belirtti.

Devlet televizyonunun haberine göre de, İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, İran'ın savunma kapasitesini güçlendirmeye yönelik “Kasid” adlı güdümlü bombanın başarıyla denendiğini belirtti. Neccar Kasid güdümlü bomba yapımıyla İran’ın bir kez daha bilim adamları ve yerli teknolojisinin gücünün dünyaya gösterildiğini hatırlatarak, İran’ın savunma sanayi alanında son yıllarda yaptığı atılımdan dolayı İran halkını, İran Tüm Silahlı Kuvvetler Genel komutanı Dini Lider Ayetulah Hamaney’i ve savunma sanayi uzmanlarını tebrik etti.

İran, dün de Hava Kuvvetlerine “Saika” (Yıldırım) adı verilen yeni bir bombardıman uçağının dahil edildiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35