banner15

İran Güvenlik Konseyi'ne Sevkedildi

Birleşmiş Milletler daimi üyesi beş ülke, Fransa, İngiltere, ABD, Rusya ve Çin, İran nükleer dosyasının Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesini istedi. Londra toplantısında ABD, Fransa ve İntiltere, İran konsunda Rusya ve Çin’i ikna etmeyi başadı.

İran Güvenlik Konseyi'ne Sevkedildi

BM’nin daimi beş ülkesi Londra’da yaptıkları toplantının ardından ortak bir deklerasyona imza attılar. Beş ülke bu sabah ortak deklerasyon ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA)’dan dosyanın Güvenlik Konseyi’ne gönderilmesini istedi. Ancak İran’a karşı yaptırım konusunda Rusya ve Pekin’in onay verip vermeyeceği henüz belli değil. Veto hakları bulunan her iki ülke bu hakkını nasıl kullanacak bilinmiyor.

Dün akşam Londra’da biraraya gelen beşli ayrıca UAEA’nın resmi raporundan sonra İran’ın nükleer faaliyetlerini tartışmak için alınan kararın Mart ayına kadar bekletilmesine karar verdi. Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, toplantının sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, ‘’Uluslararası toplum hızlı, tavizsiz ve özellikle birlik içinde hareket etmeye karar verdi’’ dedi.

Philippe Douste-Blazy, ‘’İran makamlarından hassas nükleer aktivitelerinin en erken zamanda askıya almalarını ısrarla istiyoruz’’ mesajını vererek, ‘’Uluslararası toplumun görüşüne karşı, İran yöneticilerinin yasadışı nükleer programı geliştirmeye devam edemeyeceğini anlamaları gerekiyor’’ uyarısında bulundu. Almanya Dışişleri Bakanı’nın da katıldığı toplantı dört saat sürdü. UAEA 2 ve 3 Şubat’ta acil toplanarak İran dosyasının Güvenlik Konseyi’ne gönderilip gönderilmeyeceğine karar verecek.

Bu arada İran’ın talebi üzerinde Avrupa üçlüsü ile İran delegasyonu bir görüşmede bulundu. Bu İran’ın Ocak ayı başında nükleer tesislerini açarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlamasından bu yana ilk görüşme oldu. İran delegasyonu sorumlusu Cewad Vaidi, görüşme sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘’bu toplantının tartışmaların devam etmesi için iyi bir fırsat’’ olduğunu belirterek, Avrupalıların buna fazla yanaşmadığını söyledi.

İngiliz bir yetkili John Sawers ise İran’ın AB’ye yeni olan hiç bir öneride bulunmadığını söyledi. Sawers, ‘’Bildiklerimizin dışında hiç bir şey işitmedik’’ diyerek görüşmede sonuç çıkmadığına işaret etti.

 

İran’a yaptırımlar yolda

 

Güvenlik Konseyi'nin yaptırım uygulama yetkisi bulunuyor. Rusya ve Çin, başta konunun Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesine karşı çıkmışlardı. Amerika ve Avrupalı ülkeler, Tahran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığını savunurken İran, faaliyetlerinin tamamıyla barışçıl amaçlı olduğunu söylüyor. Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ile Almanya, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun bu haftaki toplantısında, İran'ın nükleer faaliyetleri nedeniyle Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi üzerinde anlaştı.

 

Ortak açıklamada, kurumun Perşembe günü yapılacak toplantıda, İran'dan talep edilen adımları ve Tahran'ın Güvenlik Konseyi'ne sevki için gerekli düzenlemeleri sunacağı belirtildi. Avrupa ve ABD, konuyu hemen Güvenlik Konseyi'ne taşımaktan yanaydı. Ancak Rusya ve Çin, İran'a daha fazla süre tanınmasını talep etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48