banner39

İran, ilk nükleer yakıt üretim tesisini açtı

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, ülkesinin ilk nükleer yakıt üretim tesisini hizmete açtı.

Arşiv 10.04.2009, 01:15 10.04.2009, 07:26
İran, ilk nükleer yakıt üretim tesisini açtı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi


Ülkesinin ilk nükleer yakıt üretim tesisini hizmete açan Ahmedinecad, "Obama'nın nükleer silahsız bir dünya çağrısını mamnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, 2009 veya 2010 yılında yapımı tamamlanması beklenen ağır su nükleer reaktörüne yakıt sağlanması amacıyla kurulan nükleer yakıt üretim tesisinin açılışını yaptı.

İsfahan kentinde kurulan İran'ın ilk nükleer yakıt üretim tesisinin açılışı, İran'ın ulusal nükleer gününde yapıldı. Tesiste uranyum hexafluoride, önce toz halindeki uranyum dioksite dönüştürülecek, daha sonraki aşamada ise küçük tanecikler haline getirilecek.

Tesisin açılışı nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı, batıyla yürütülecek nükleer görüşmelere hazır olduklarını söyledi.

Ahmedinecad, "Batıyla nükleer görüşmelere hazırız ancak bu görüşmeler adalet ve eşitlik ilkelerine dayanmalıdır ve İran'ın nükleer haklarına saygı duymalıdır" dedi.

Ahmedinecad ülkesinin barışsever bir ülke olduğunu yineleyerek, nükleer silahsızlanma anlaşmasına ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın mevzuatlarına uyan İran'ın, nükleer haklarından hiçbir taviz vermeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Barack H. Obama'nın nükleer silahsız bir dünya çağrısına da değinen Ahmedinecad , "Obama'nın nükleer silahsız bir dünya çağrısını memnuniyetle karşılıyoruz ve hatta bu konuda kardan pay vermeye hazırız" şeklinde konuştu.

Obama'ya ABD'nin eski başkanı George W. Bush'un İran'a karşı olan politikalarını değiştirme tavsiyesinde bulunan Ahmedinecad, "Yeni başkana bir tavsiyem var; selefinin İran'a karşı olan politikasını değiştir, saygı ve adalet temelinde çalışalım" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?