banner15

İran, Irak hükümetine destek verdi

İran, güvenliğin sağlanması ve yasadışı gruplarla mücadele konusunda Irak hükümetine destek verdi.

İran, Irak hükümetine destek verdi

Tahran'a gidwen Iraklı Şii milletvekilleri ile görüşen İranlı liderler, Irak'ta güvenliğin sağlanması ve ''yasadışı unsurlarla'' mücadele konusunda Irak hükümetine destek verdiklerini duyurdu.

İranlı yetkililerle görüşen Irak heyetinin başındaki meclis başkanı yardımcısı Şeyh Halid el Attiye, Bağdat'ta, gazetecilere yaptığı açıklamada, heyetin Irak'taki güvenlik konusunda ''İranlı kimi yetkililerle yapıcı görüşmelerde bulunduğunu, İranlı yetkililerin, güvenliğin sağlanması ve yasadışı unsurlarla mücadele konusunda Irak hükümetine destek verdiklerini'' söyledi.

El Attiye, tarafların, Irak'taki güvenliğin sağlanması için ortak çabalarını sürdürmeye karar verdiklerini bildirdi.

İran ziyareti konusunda ayrıntılı bilgi vermeyen El Attiye, heyetin, İran'da olduğu sanılan radikal Şii lider Mukteda Sadr hareketinden liderlerle ya da Sadr'ın kendisiyle görüşüp görüşmediği konusuna da değinmedi.

Irak hükümetinin önceki gün, ülkedeki Şii milislerin İran'ın desteğiyle silahlandığı ve eğitildiği yönündeki kaygıları görüşmek üzere, Şii milletvekillerinden oluşan bir heyeti Tahran'a gönderdiği açıklanmıştı.

Irak'ta, ABD ve Irak askerleriyle çatışan milislere İran'ın silah ve eğitim desteği sağladığına ilişkin ''kanıt, teyit ve fotoğraflarla'' 5 Şii milletvekilinin Tahran'a gittiği belirtilmiş, heyetin İranlı liderlerin Irak'a müdahalesi konusuna açıklık getirmeye çalışacağı ifade edilmişti.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 09:34
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35