banner15

İran, Irak konusunda suçlanıyor

ABD'li bir üst düzey yetkili İran'ı Irak'taki direnişçilere Bomba ve silah temininde yardım etmekle suçladı.

İran, Irak konusunda suçlanıyor

Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Irak'taki Amerikan askerlerinin patlayıcı teknolojisi konusunda Şii isyancı gruplara teknolojik bilgi aktaran bir grup İranlıyı gözaltına alıdığını söyledi.

Burns, İran'ın Basra çevresindeki isyancılara da yardım sağladığı yolunda suçlamaları da yineledi.

İngiltere İran'ı burada yol kenarına yerleştirilen bombaların geliştirilmesine karışmakla suçlamıştı.

Burns BBC'ye açıklamasında, 11 Ocak'ta Kuzey Irak'ta gözaltına alınan İranlıların, Tahran yönetiminin savunduğu gibi diplomat değil, Devrim Muhafızları'nın El Kuds biriminin mensupları olduğunu söyledi.

Burns İran'ın bölgedeki faaliyetlerini iki yıldır izlediklerini, Şii militan gruplara yardım sağlandığı yolunda artan kanıtlar olduğunu savundu.

Burns, böylece son günlerde İran'ın Irak'ta şiddeti körüklediği suçlamalarını gündeme getiren Amerikalı yetkililer arasına katılmış oldu.

ABD Başkanı George Bush da geçtiğimiz günlerde İran, Suriye ve Hizbullah'ı, Lübnan'da şiddet olaylarını kışkırtmak ve hükümeti devirmeye çalışmakla suçladı

Amerikan Başkanı İran, Suriye ve Hizbullah'ın; Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin, Hizbullah'ın silahsızlandırılması çağrısı yapan kararının eksiksiz uygulanmasını da önlemeye çalıştıklarını söyledi.

İran ve Suriye daha önce benzer suçlamaları reddetmişti.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35