banner39

İran-Irak sınırına yeni gümrük kapısı

Ahmedinejad'ın Bağdat ziyaretinden sonra Tahran yönetimi, Irak'ın doğusuna yeni bir gümrük kapısı açıyor.

Arşiv 24.03.2008, 14:35 24.03.2008, 14:36
İran-Irak sınırına yeni gümrük kapısı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Washington yönetimi İran'ı, işgal ettiği Irak'ta direnişçilere destek vermekle suçlarken, Tahran yönetimi tam aksine Irak'ın doğusuna yeni bir gümrük kapısı açmaya hazırlanıyor.

Diplomatik kaynaklardan derlenen bilgilere göre, Bağdat yönetimi ile Tahran arasında varılan anlaşma gereği, Hacı Ümran, Başmak, Mihran ve Husistan'dan sonra Irak'ın doğusunda yeni bir sınır kapısı açılacak.

Anlaşmanın, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın 2 Mart'ta ABD kontrolündeki Irak'a ziyareti sırasında imzalandığı, ülkenin doğusundaki Bakuba eyaletinde açılması planlanan geçiş kapısının, İran halkının Irak'taki kutsal mekanlara düzenleyeceği inanç turizminde kullanılacağı belirtildi.

İran hükümeti, geçen yıl Irak'ın kuzeyinde yer alan Süleymaniye kentindeki bir otelde Kermanşah Vali yardımcısı Agayi Ferhadi Kırmançi'nin ABD güçleri tarafından gözaltına alınmasını protesto etmek için bir süre tüm sınır kapılarını boykot için kapatmıştı.

Ortadoğu gezisi kapsamında bugün Ankara'ya gelen ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, geçtiğimiz günlerde Tahran yönetiminin Irak'taki faaliyetlerine yönelik yaptığı bir eleştiride, bu ülkeyi bulanık suda balık avlamakla suçlamıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?