banner15

İran Irak ve PKK görüşülecek

Gelecek hafta Washington'ı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı, Irak, İran, PKK ve sınırötesi operasyonlarını gündeme getirecek.

İran Irak ve PKK görüşülecek

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, gelecek hafta Washington'ı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice arasında yapılacak görüşmede Irak, İran, PKK ve sınırötesi operasyonlar gibi konuların ele alınmasının beklendiğini söyledi.

Sean McCormack, düzenlediği basın toplantısında, Abdullah Gül'ün ziyaretinde Rice ile gündemde olması beklenen konulara ilişkin soruyu yanıtlarken, ''Bizi olduğu kadar Türk hükümetini de ilgilendiren sınırötesi sorunuyla ilgili konuşacaklardır. Eminim Irak'ı konuşacaklardır. İran hakkında konuşacaklardır. Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs'ı konuşacaklardır'' dedi.

Kıbrıs, Lübnan ve Mısır arasında kıta sahanlığı konusunda ABD'nin görüşünün sorulması üzerine McCormack, ''Bu sorun bir kez daha Kıbrıs sorununun mümkün olduğu kadar çabuk çözülmesinin aciliyetini ortaya koydu. Her iki tarafı da BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs temsilcisinin önerisini uygulayıp çözüme doğru yönelmeye cesaretlendiriyoruz'' diye konuştu.

KOMŞUNUN ATEŞİ BİZİ DE ISITIYOR

Dışişleri Bakanı, Irak'ın içişlerine karışmayacaklarını belirterekoradaki gelişmelerden Türkiye'nin de etkilendiğini söyledi

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, "Herhangi bir ülkenin sınırlarında, içişlerinde gözümüz yoktur. Herhangi bir şekilde onların işlerine karışma niyetimiz yoktur ama komşudaki ateş bizi de ısıtır" dedi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Sadettin Ergeç'in konvoyuna Kerkük yakınlarında düzenlenen sadırı ile ilgili soruya, "Herkes tedbirli olmalı. Irak, Türkiye gibi bir ülke değil, tehlikeli bir ülke.

Ateşin içerisinde. Hepimiz bu ateşin söndürülmesi için gayret sarf ediyoruz. Maalesef artık Irak'tan her gün yüzlerce ölü çıkıyor. Önümüzdeki günlerde yine önemli teşebbüslerimiz, bir araya gelişlerimiz olacak" karşılığını verdi. Gül, "Kerkük'le ilgili referandum öncesinde Irak Türkmen Cephesinin Türkiye'den acil destek beklediği"ne ilişkin bir soruyu da, "Bu konuyla ilgili çok şey yapıyoruz. Bu konuyla ilgili benim hamaset yapmam çok yanlış olur. Bugün dünya bu konularla ilgili konuşuyorsa bunlar kendiliğinden ortaya çıkmıyor.

Bu konuyla ilgili uzun süredir çalışmalarımız var ve bu konuyla ilgili BM'nin dikkatini ilk çeken biziz. Bunu Irak'taki ateş daha büyümesin diye yapıyoruz. Irak'ın sınırları bellidir. Herhangi bir ülkenin sınırlarında, içişlerinde gözümüz yoktur. Herhangi bir şekilde onların işlerine karışma niyetimiz yoktur. Ama komşudaki ateş tabii ki bizi de ısıtır" yanıtını verdi.

''SINIRÖTESİNİ KONUŞACAKLAR''

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, gelecek hafta Washington'ı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice arasında yapılacak görüşmede Irak, İran, PKK ve sınırötesi operasyonlar gibi konuların ele alınmasının beklendiğini söyledi.

GÜL'ÜN WASHINGTON PROGRAMI

ABD'ye hafta sonunda gidecek olan Gül'ün yoğun temas programı çerçevesinde, Washington'da ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Başkan'ın Ulusal Danışmanı Stephen Hadley ile görüşmesi öngörülüyor. Gül, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Tom Lantos ve komite üyeleriyle de biraraya gelecek. Gül'ün, Cheney ile 5 Şubat Pazartesi, Rice ve Hadley ile de 6 Şubat Salı günü görüşmesi bekleniyor. Gül, temaslarının ardından 8 Şubat Perşembe günü Türkiye'ye hareket edecek.


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35