İran: İsrail ile bütün ilişkiler kesilsin

İran, "Siyonist İsrail rejimiyle diplomatik, iktisadi ve siyasi ilişkiler tamamen kesilmeli" açıklaması yaptı.

İran: İsrail ile bütün ilişkiler kesilsin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, uluslararası camiadan, İsrail ile tüm ilişkileri kesmesini istedi. Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götüren gemilere saldırarak sivil yardımseverleri öldürmesi ve yaralamasını, "Bu katliam, insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Devlet terörünün ve korsancılığın bir göstergesidir" sözleriyle kınadı.

"Siyonist rejim, uluslararası hukukun hiçbir kuralına bağlı olmadığını yine gösterdi" diyen Vahidi, "Bu olay, samimiyetlerini göstermeleri açısından insan hakları iddiasındakiler için büyük bir imtihandır" dedi.

İranlı Bakan, "Siyonist İsrail rejimiyle diplomatik, iktisadi ve siyasi ilişkiler tamamen kesilmeli. Bu rejime her alanda yaptırım uygulanmalı. Uluslararası toplum bu vahşilik karşısında durmalı" ifadelerini kullandı.

"İnanlığa karşı işlediği suçlardan dolayı İsrail'in pişman edilmesini" isteyen Vahidi, "İslam ülkeleri ile adalet ve barıştan yana olan tüm ülkeler, tek vücut olup, kan içici İsrail rejimine unutulmaz bir ders vermeli" diye konuştu.

Vahidi, "İsrail'in bu vahşi saldırısıyla kendi sonu için geri sayım süreci başlattığını" söyledi.

İsrail'in yardım gemisine saldırısında şehit olanların yakınlarına baş sağlığı dileklerinde bulunan Vahidi, Filistin halkına desteklerinin süreceğini söyledi.

Vahidi, "siyonist İsrail rejiminin nükleer silahlardan arındırılması için adım atmayan ABD, Avrupa ülkeleri ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) uluslararası topluma hesap vermesi gerektiğini" de söyledi. 
 


 

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2010, 22:46
banner53
YORUM EKLE

banner39