İran: İsrail'in barış jesti düzmece

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, İsrail'in barış retoriğinin saçma olduğunu söylei

İran: İsrail'in barış jesti düzmece

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, İran'daki nükleer çalışmaların barışçıl amaçla yürütüldüğünü söyledi. Geçmişten bu yana Amerikalılar ve diğer Avrupa ülkelerinin İran'ı nükleer teknolojiden mahrum bırakmak istediğini dile getiren Laricani, "Onlar teknolojinin diğer ülkelere yayılmasını istemiyorlar" diye konuştu.

Resmi temaslarda bulunmak için Türkiye'de bulunan İran İslami Danışma Meclisi Başkanı Ali Laricani, Beşiktaş'ta Conrad Otel'de basın toplantısı düzenledi.


İsrail'in Filistin'de yaptığı zulümlerle ilgili sorulara da cevap veren Laricani şunları söyledi: "Obama geldiği zamandan beri Türkiye'de ve Mısır'da bazı açıklamalarda bulundu ve dedi ki, 'Müslümanların haklarına teveccüh edeceğim ve Filistin'i göz önünde bulunduracağım.' Bütün kamuoyunda böyle bir beklenti vardır ki en azından bir program takip edilebilirdi bu konu hakkında. Zaman geçtikçe şunu gördük ki, bu olmadı. İsrail ordusu baskılarında daha da arttı. İslami mekanları ve şehirleri tahrip ettiler. Toplumsal bir korku ve baskı gerçekleştirdiler. Bütün ülkelerde suskunluğun olduğuna şahidiz. Amerika ve birtakım ülkeler bunu himaye ediyorlar. Diyalog konuları gündeme geliyor ki bunlar bir düzmecedir. İsrail kendi işlerini yapıyor. Şuanda barışçıl bir jest sergilemekte. Bunlar bir düzmece ve yalandan ibarettir. İsrail şunu biliyor ki Amerika himayesi olmadan hiçbir şey yapamaz. İsrail'in bölgedeki ateşi bununla sınırlı kalmayacak, tüm dünyayı sarsacaktır. Bu basit bir şey değildir. Konferansta bu konuları da ele aldık. Geçmişte değişik projeler ortaya konuldu. Onların hepsi İsrail'e zaman kazandırdı. Filistin'e herhangi bir faydası olmadı."

İsrail'e meydan okuyan Laricani, "Akılları olsa bir takım hareketlere girmezler. Hareketleri kaderlerini gerçekten değiştirebilir. Ülkeler şunu anladılar ki, İsrail ile olan mücadelenin yollarını öğrendiler. Siyonist rejimi bir hareket başlatırsa kader mücadelesi olacak, bu nedenle bir yola girerseler sonucu onlara ölüm demek olacak." şeklinde konuştu.


 

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2010, 18:25
banner53
YORUM EKLE

banner39