banner15

İran Kararı Bugüne Kaldı

İran'ın nükleer faaliyetleri nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ne sevkinin tartışıldığı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu icra kurulu toplantısı bugün verilecek kararla sona erecek.

İran Kararı Bugüne Kaldı

İran'ın BM Güvenlik Konseyi'ne sevkiyle bu ülkeye yaptırım uygulanması gündeme gelebilecek Dünkü toplantıda herhangi bir karar alınmadı. İran'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmesi yolundaki önerinin bugün oylanması bekleniyor.

Şikayet talebi İngiltere, Fransa ve Almanya'nın girişimiyle hazırlandı. Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesiyle Almanya'nın dışişleri bakanları hafta başında İran'a karşı izlenecek strateji konusunda bazı kararlar almıştı. Buna göre, toplantıda Atom Enerjisi Kurumu'ndan İran'ın dosyasını BM Güvenlik Konseyi'ne havale etmesi istenecek. Ancak Konsey, Tahran'a karşı bir yaptırım kararı almadan önce Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed Baradey'in Mart ayında yayımlayacağı raporu bekleyecek.

Baradey dün toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İran'dan uranyum zenginleştirmeye yönelik araştırmalarını dondurmasını istedi. Muhammed Baradey ayrıca Tahran'ı kurumla işbirliği yapmaya çağırdı. İran, herhangi bir nedenle Güvenlik Konseyi'nin devreye sokulması durumunda kurumla işbirliği yapmayacağını ve askıya aldığı tüm nükleer faaliyetlerine yeniden başlayacağını söylüyor. ABD ve Batılı ülkeler, İran'ı nükleer silah peşinde olmakla suçluyor. Bu iddiaları reddeden İran ise bu alandaki faaliyetlerinin elektrik enerjisi üretme amacı taşıdığında ısrar ediyor. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, önceki gün Batı'yı "zorbalık" yapmakla suçlamış ve baskılara boyun eğmeyeceklerini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48