banner15

İran kendi hava savunma sistemini kuruyor

İran, orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başladı.

İran kendi hava savunma sistemini kuruyor

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran kendi hava savunma sisteminin seri üretimine başlıyor.

İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, "Mirsad" adlı orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlandığını ve ilk partinin silahlı kuvvetlerin hizmetine verilmeye hazır olduğunu söyledi.

Yeni hava savunma sistemlerinin benzerlerinden birçok açıdan daha üstün özelliklere sahip olduğunu kaydeden Vahidi, alçak ve orta irtifadaki modern savaş uçaklarının bu sistemlerle rahatlıkla imha edilebileceğini belirtti.

Vahidi, savunma sistemlerinin, elektronik savaş ortamları için tasarlandığını ve bu alandaki ihtiyaca cevap verebildiğini ifade etti. İran, 6 Haziran 2009'da da "Şahin" adı verilen orta menzilli hava savunma sistemlerinin seri üretimine başlamıştı.

Yerli teknoloji ve İranlı uzmanlarca üretilen "Şahin" hava savunma sistemlerinin 40 kilometre ötedeki uçak ve helikopterleri etkisiz hale getirebildiği açıklanmıştı.

İran, 2007'de 700 milyon dolar karşılığında orta menzilli hava savunma sistemleri olan Tor-M1 füzelerini Rusya'dan satın almıştı.

İran, ayrıca Rusya ile varılan anlaşma uyarınca S-300 gelişmiş hava savunma sistemlerinin bir an önce teslim edilmesini talep ediyor.

Rusya, S-300'lerin tesliminin "teknik" sorunlar nedeniyle geciktiğini açıklasa da asıl gerekçenin bu konudaki ABD ve İsrail tarafından uygulanan baskılar olduğu ileri sürülüyor.

ABD ve İsrail'in, Ortadoğu'da dengeleri altüst edeceği endişesiyle S-300 füze savunma sistemlerini İran'a satmaması konusunda Rusya'ya çeşitli vaatlerde bulunduğu da basında yer almıştı.

Uzmanlar, İran'ın nükleer ve hassas tesislerine yönelik olası bir ABD ve İsrail saldırısının S-300'lerle önemli ölçüde bertaraf edilebileceği görüşünü dile getiriyor.

Yaklaşık 150 kilometre mesafeden Cruise füzeleri ile savaş uçaklarını etkisiz hale getirebilen S-300 füzeleri, hedefe doğru saniyede iki kilometre hızla hareket edebiliyor.

Avrupa ülkeleri ve ABD'nin askeri alanda da ambargo uyguladığı İran, son yıllarda yerli savunma sistemlerine ağırlık vererek, ordunun ihtiyaçlarını kendi imkanlarıyla karşılamaya çalışıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2010, 13:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35