banner15

İran: Komşularımız Endişe Etmesin

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, ''nükleer faaliyetlerinin bütün bölge ve İslam ülkelerinin hizmetinde olacağını'' söyledi. Asefi, ABD'nin hiç bir ikili ve uluslararası taahüdüne sadık olmadığını söyledi.

İran: Komşularımız Endişe Etmesin

Asefi, haftalık basın toplantısında, nükleer faaliyetlerine ilişkin son durumu değerlendirirken, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) AB ülkelerinin isteği üzerine 2 Şubat'ta yapacağı olağanüstü toplantıya gerek olmadığı yönünde görüşünü dile getirdi. Yapılacak toplantının siyasi bir girişim olduğunu savunan Asefi, AB ülkelerinden tekrar müzakere masasına dönmelerini istedi. Asefi, İran dosyasının sadece müzakereyle çözülebileceğini vurgulayarak, ''Ancak onlar bizim teklifimizi kabul etmediler. Bu, onların mantıksız olduklarını gösterir. AB ülkeleri ortada bir neden yokken müzakerelerden kaçtı. Eğer mantıklı hareket etselerdi, müzakereden vazgeçmezlerdi. Bizim Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ile işbirliğimiz devam edecek. İran'ın bu konudaki tutumu müzakere masasına dönmektir'' dedi.
UAEK'den İran konusunda siyasi davranmamasını istediklerini söyleyen Asefi, ''2 Şubat'ta İran hakkında bir toplantı yapılmasının UAEK'nin baskı altında olduğunu ve İran dosyasına siyasi bir şekilde yaklaştığını ortaya çıkaracağını'' öne sürdü. ''Bu, normal bir toplantı olmayacak'' diyen Asefi, ''UAEK bizim bütün faaliyetlerimizden haberdar. Bu, sadece siyasi amaçlarla yapılmış bir toplantı olacak. Bizim açımızdan bu toplantı bir uzmanlık toplantısı olmayacak'' diye konuştu. Asefi, son günlerde bazı Batılı haber kaynaklarının Tahran yönetiminin ülkeye santrifüj soktuğunu iddia ettiklerini, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını kaydetti. İran'ın nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi konusunda da bir endişeleri olmadığını ifade eden Asefi, ''Bundan korkmuyoruz. İran dosyasının Güvenlik Konseyi'ne gönderilmesi uygunsuz bir yöntemdir'' diye
konuştu.

Asefi: Onlar gerginlik istiyor

''İran'ın yönetim anlayışında nükleer silahın yeri olmadığını'' söyleyen Asefi, şöyle konuştu: ''İran'ın nükleer silaha ihtiyacı da yoktur. AB ülkeleri ve ABD, hiçbir neden olmaksızın ortamı karıştırmak istiyorlar. Onlar gerginlik peşindeler. Eğer onlar gerçekten nükleer silahlarla mücadele etmek istiyorlarsa bir adım öteye baksınlar, İsrail bir adım ötede. Asıl İsrail ile mücadele etsinler. Bizim nükleer faaliyetlerimiz barışçı amaçlı faaliyetlerdir. Bu faaliyetler, bütün bölge ve İslam ülkelerinin hizmetinde olacak. İran son 25 yıldan beri hiçbir ülke toprağına göz koymamış ve hep barıştan, komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmekten yana olmuştur. Komşu ülkelerin İran hakkında bir endişesi olmasın. Biz bölge ülkelerinin ortak bir düşmanı olduğuna inanıyoruz. Bu düşmanlar karşısında birlikte hareket etmemiz gerekiyor.''

"ABD ikili taahütlerine sadık değildir"

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Asefi, ABD'nin hiç bir ikili ve uluslararası taahüdüne sadık olmadığını söyledi. Asefi, ABD 2006 yılı bütçesinde İran'lı muhalif guruplar ve bazı TV kanalları için ayrılan bütçe konusunda yaptığı açıklamada, ''Bu konu Elcezire anlaşmasının ihlalıdır'' dedi ve ABD'nin ikili taahütlerine sadık olmadığını ifade etti. Asefı, ABD'nin İran İslam devriminden beri türlü bahanelerle İran aleyhine gösterdiği faaliyetlere değindi ve ,''ABD'nin beklentisinin tam aksini o ülkenin İran aleyhine yürüttüğü tüm faaliyetler İran halkının daha fazla birlik ve beraberliğine neden olmuştur'' dedi. Asefi,''ABD bölgede ve dünyada siyonisist rejime verdiği destekten dolayı yalnız kalmaya mahkumdur ve bunun karşısına geçmek için politikalarında köklü değişikliklerden başka çaresi yoktur'' dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48