banner15

İran, kuraklıkla mücadele için 2.5 milyar dolar ayırdı

İran İçişleri Bakanı Yardımcısı Ali Ekberyan, kuraklıkla mücadele için 3 milyar YTL ayırdıklarını söyledi.

İran, kuraklıkla mücadele için 2.5 milyar dolar ayırdı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son yıllarda dünya üzerinde iyice etkisini gösteren kuraklık sorununa karşı alarm durumuna geçen İran, bütçesinden bu yıl kuraklıkla mücadele için 3 milyar YTL ayırdı.

Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre İran İçişleri Bakanı Yardımcısı Ali Ekberyan dün yaptığı basın toplantısında kuraklıkla mücadele için İçişleri Bakanlığı bütçesinden 2 milyar 500 milyon Tümen (yaklaşık 3 milyar YTL) pay ayrıldığını açıkladı.

Ali Ekberyan ülkede yaşanan kuraklık nedeniyle tarım başta olmak üzere çeşitli iş alanlarında yaşanabilecek sıkıntıları gidermek için bütçeden pay ayrıldığını duyurdu. Ayrılan pay kuraklıktan etkilenme oranına göre eyalet valileri aracılığı ile yerine ulaştırılacak.

VALİLER YABANCI SERMAYE ÇEKİMİ İÇİN SEBERBER EDİLDİ

İran İçişleri Bakan Yardımcısı yapmış olduğu basın toplantısında hükümetin ülkeye yabancı sermaye çekme hedeflerinden bahsetti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Ali Ekberyan yaptığı açıklamada, Dışişleri bakanlığı ile ortaklaşa ortaklaşa yapılacak girişimlerle ülkenin çeşitli bölgelerini yabancı yatırımcılar için cazip hale getirmeye çalışacaklarını söyledi.

Ekberyan'ın açıklamasına göre ülkeye yabancı sermaye çekme projesi kapsamında en büyük görev eyalet valilerine düşecek. Valilere en önemli görevlerinin yönettikleri bölgeye yatırım yapılmasını sağlamak olduğunu bildirdiklerini ifade eden Ekberyan, valilerin yabancı yatırımcılara bölgelerini tanıtmak için yurt dışı seyahatlerine de çıkacaklarını bildirdi.

Ali Ekberyan, İran'a yapılan yabancı yatırımların arttığını ifade etti ve "Dışişleri Bakanlığı'nın işbirliğinde Valilikler ve Büyükelçiliklerin etkin çalışarak yapacakları bu faaliyetler yabancı yatırımcıların dikkatini İran'a daha çok yöneltecektir." dedi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2008, 18:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35