banner39

İran medyası kapatma davasını garipsiyor

İran medyası Türkiye'deki kapatma davasından dolayı, ülke demokrasisini garipsiyor.

Arşiv 20.03.2008, 11:11 20.03.2008, 11:11
İran medyası kapatma davasını garipsiyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran medyasında verilen haberlerde Türkiye'de çok yüksek bir oy oranıyla seçilen hükümet partisinin gayri meşru muamemelesi görmesinin garip olduğu işlendi.

İran medyası Ak Parti'ye açılan kapatma davası ile yaşanan gelişmeleri, Türkiye'deki laiklerle islami hassasiyeti olanlar arasındaki gerilimin, demokrasinin gerçekte olduğundan şüphe uyandırdığı şeklindeki yorumlarla verdiler.

Mihr Haber Ajansı internet sitesinde uzman görüşlere dayanarak verdiği haberde Türkiye'deki güç dengeleri başlığı altında Milli Güvenlik Kurulu, Anayasa Mahkemesi ve Cumhurbaşkanlığı gibi kuruluşların hükümet ve meclisin çalışmalarını engelleme fonksiyonu gördüğünü yazdı.

Cam-i Cem gazetesinde ve internet sitesinde de yer verilen haberlerde Türk laiklerinin İslamcıların etkisinin kısmak için herşeyi göze aldıkları bildirilmiş ve Türkiye'nin hukuki ve siyasi yapısı nedeniyle geçmişte de kaç kez buna benzer girişimler yapılmış olduğu yazıldı.

Afitab gazetesi de imkansız olay başlığı ile verdiği haberde Türk laiklerinin baskısının hukuk ve demokrasi üzezinde olağandışı etkiler ve sonuçlar ortaya çıkardığını yazdı.

Hemen hemen her gazetede geniş yer verilen haberlerde gelişmelerin dünyadaki yankılarına da değinildi ve demokratik olduğu söylenen bir ülkede halkın yüzde ellisinin görüşünün suç sayılmasının trajikomik bir durum olarak algılandığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?