banner39

İran mektubuna cevap geldi

İran'ın uranyum takası ile ilgili mektubuna ABD, Rusya ve Fransa'nın ayrı ayrı cevap gönderdiği bildirildi

Arşiv 09.06.2010, 16:04 09.06.2010, 16:04
İran mektubuna cevap geldi

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD, Rusya ve Fransa'nın, uranyum takasını öngören Tahran Bildirisiyle ilgili İran'ın mektubuna cevap verdiği bildirildi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA, ABD, Rusya ve Fransa'nın, Tahran'daki tıbbi araştırma reaktörüne yakıt sağlamaya ilişkin uranyum takasıyla ilgili Tahran Bildirisini içeren mektuba cevap verdiğini duyurdu.

Üç ülkenin mektupları ayrı ayrı, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Kurumundaki (UAEK) Daimi Temsilcisi Ali Asker Sultaniye'ye teslim ettiği belirtildi.

UAEK Başkanı Yukiya Amano'ya da sunulduğu kaydedilen mektuplarda, 3 ülkenin uranyum takasına ilişkin eski görüşlerini yinelediği belirtilirken, cevabın olumlu ya da olumsuz olduğuna dair bilgi aktarılmadığı ifade edildi.

İran, uranyum takasını öngören Tahran Bildirisiyle ilgili mektubu, Viyana Grubunun (ABD, Rusya, Fransa ve UAEK) cevaplaması istemiyle 24 Mayısta UAEK'ya sunmuştu.

Viyana Grubu ile uranyum takasını öngören anlaşma 17 Mayısta Tahran'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın da katıldığı törende imzalanmıştı.

Tahran yönetimi, bildiriye ilişkin mektuba olumsuz cevap verilmesinin diyalog ve müzakere sürecini kötü yönde etkileyeceğini açıklamıştı.
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?