banner15

İran meydan okudu!

İran'ın açıklamaları sonrası Baradey Tahran'a giderken, Ahmedinecad meydan okudu.

İran meydan okudu!

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Başkanı Muhammed El Baradey, İran’ın nükleer programına ilişkin gelişmeleri yerinde görmek ve yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Tahran’ı ziyaret ediyor.

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani ve Gulamrıza Ağazade ile görüşecek olan Baradey, İranlı yetkilileri uranyum zenginleştirme işleminden vazgeçirmeye çalışacak.

Baradey uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada da, soruna müzakereler yoluyla politik bir çözüm bulunması konusunda umutlu olduğunu, bunun için doğru zamanda olduklarını söyledi.

Nükleer programı hakkında İran’a gerçekleştirdiği 5. ziyaretinde Baradey, İranlı yetkililerle yapacağı görüşmelerin ardından, bu ay sonunda UAEA yönetim kuruluna sunulmak üzere rapor hazırlayacak.

RICE: İRAN YANLIŞ YOLDA
Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice; Tahran’ın yanlış yolda ilerlediğini söyledi. İran’ın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini belirten Rice, “Belki de BM Güvenlik Konseyi’nin İran konusunda güçlü adımlar atmasının zamanı gelmiştir” dedi.

Konseyin daimi üyelerinden Rusya ve Çin endişelerini belirtseler de, İran’a yaptırıma karşı oldukları yönündeki tavırlarını sürdürüyor. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Tahran yönetimine, sorunun barışçıl sözümü için tüm güven artırıcı önlemlerin hayata geçirilmesi çağrısı yapıldı.

AHMEDİNECAD: KRİZ İRAN’IN DÜŞMANLARI ARASINDA
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ise tepkileri umursamayan açıklamalar yapmaya devam ediyor. Ahmedinecad, uranyumu zenginleştirmeyi başarmalarının ardından koşulların tamamen değiştiğini belirtti ve “Biz bugün nükleer bir ülkeyiz ve ülkelerle nükleer bir ülke olarak konuşuyoruz” dedi.

Ahmedinecad, krizin İran’da değil, İran düşmanları arasında yaşandığını iddia etti. İran Cumhurbaşkanı nükleer enerjiyi, Allah tarafından kendilerine verilen özel bir hediye olarak değerlendirdiklerini de kaydetti.

Kaynak: NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48