banner39

İran Nükleer Programa Devam Kararı Aldı

İran Dışişleri Bakanı: 'Ne tehditler ne kışkırtmalar İran’ın nükleer program çalışmalarını değiştirmeyecek.'

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran Nükleer Programa Devam Kararı Aldı

Dışişleri Bakanlık sözcüsü Hamid Rıza Asefi Batı’nın beklentilerini reddetti. Asefi, İran’ın dış baskılardan etkilenmeyeceğini ve İran’ın takip ettiği nükleer pogramın nükleer enerjinin barış için kullanılması şeklinde olduğunu belirtti:

'İran barışçıl bir nükleer teknoloji kullanmaktadır ve hiçbir baskı, kışkırtma ve tehdit İran’ın bu hakkını almak için güç kullanamaz.'

Bush yönetimi İran’ın kuşkulu nükleer askeri programını engelleme noktasında Avrupa planından destek aldı ki herhangi bir silahı vermesi konusundaki isteği dolayısıyla Tahran hükümeti için ekonomik kışkırtma sundu.

Washington ayrıca İran’ın Dünya Ticaert Organizasyonundaki (WTO) üye sayısınında düürülmesini istedi ve sivil havayolları için bazı parçaların satışına izin verdi. Ancak State sekreteri C. Rice, İran çabuk hareket etmesi gerektiğini ya da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oylamasıyla sert tehditle karşıkarşıya kalacağını işaret etti.

Asefi Washington’un bu tavrını reddetti.

Asefi :'İran’a karşı ifade edilen bazı kısıtlamalar İran’ı bu programı devam ettirme hakkında vazgeçiremeyecek ve program durmayacaktır.'

Washington, Tahran’ı sivil nükleer programı nükleer bomba yapımının üstüne örtmekle suçladı ve öncelikle nükleer silah geliştirmesini kısıtlamak için uluslararası askeri güce itaat etmemesi dolayısıyla İran’ın bu tehdidi hak ettiğini ifade etti.

İran, geçen yıl müzakereler esnasında güven oluşturmak için uranyum senginleştirme işlemlerini askıya almıştı. Fakat Tahran, yürüttükleri nükleer faaliyeti Almanya, Fransa ve İngiltere ile görüşmelerindeki duruma bağlı olarak gönüllü dondurduklarını ifade etti.

Avrupalılar İrandan söz istediler uluslaraarası çevreler tarafından kabul edilen durumlara bağlı kalması ve söz vermesi halinde, yapılan zenginleştime çalışması küçük kaldığı sürece, Tahran’ın çabaları destekleyeceklerini, ekonomik yardım yapılacağını ve teknik destek vereceklerini ifade ettiler.

Aynı zamanda, Rusya Amerika’nın bu konuda yumuşamasını iyi bir gelişme olarak karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alexander Yakovenko; Rusya’nın beklentisinin Amerikanın bundan sonraki aksiyonlarında İran’ın nükleer programının karekterinin belirlenmesinde tüm şüphelerin kaldırılmasında hem Rusya hem de Batı Avrupa’nın hareketlerine uyum sağlaması şeklinde.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?