banner39

İran: Nükleer programda yavaşlama yok

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, nükleer programı yavaşlattıkları yönündeki iddiaları yalanladı

Arşiv 26.08.2007, 22:06 26.08.2007, 22:06
İran: Nükleer programda yavaşlama yok


Hüseyni, İran’ın son zamanlarda nükleer faaliyetlerini yavaşlattığına ilişkin iddialar konusunda, “Nükleer faaliyetlerimizde hiçbir yavaşlama ve nükleer programdan geriye dönüş yok. Faaliyetlerimiz, başladığımız gibi devam ediyor” dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile işbirliğini de sürdürdüklerini ifade eden Hüseyni, BM Güvenlik Konseyinin üçüncü bir yaptırım kararı alması durumunda, İran’ın da “gerekli kararı” vereceğini, yeni yaptırım kararının kendilerini “hiçbir şekilde etkilemeyeceğini” söyledi.

Sözcü, UAEK ile nükleer programa ilişkin yapılan görüşmeler konusunda da sorunun çözümü için bir yöntem ve takvim belirlenmesi noktasında anlaştıklarını belirtti.

İran Uluslal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani ile AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana’nın yeniden bir araya geleceklerini bildiren Hüseyni, görüşmenin zamanının henüz netleşmediğini kaydetti.

ABD’nin İran ile UAEK arasındaki müzakerelere “zarar vermek istediğini” ve müzakereleri “başarısız göstermeye” çalıştığını söyleyen Hüseyni, “Bu, zaten ABD’den beklenen bir tutum” dedi.

Tahran’da hafta içinde, UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen ve İran UYGK Genel Sekreter Yardımcısı Cevad Vaidi’nin başkanlık ettiği heyetler arası görüşmelerden sonra taraflar, Tahran’ın nükleer çalışmalarıyla ilgili şüphelerin giderilmesine yardımcı olacak bir plan ve takvim üzerinde anlaşmıştı.

Hüseyni, ABD yönetimi ile Irak konusunda yeni görüşme yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine de, Irak yönetiminin bu konuda her iki tarafla da iletişim halinde olduğunu belirtti. Yeni bir görüşmenin tarihinin belirlenmediğini ifade eden sözcü, ABD ile müzakerelerin seviyesinin yükseltilmesini ise gerekli görmediklerini vurguladı.

Sözcü Hüseyni, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın Irak’ı ziyaret etmesinin de gündemde olduğunu, ancak ziyaret tarihinin kesinleşmediğini kaydetti.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?