banner15

'İran nükleer silahı kullanmayacak'

İsrailli uzmanlar, İran'ın nükleer silaha sahip olması durumunda, bu silahı İsrail'i yok etmek için kullanmayacağı tahmininde bulundular.

'İran nükleer silahı kullanmayacak'

Haaretz gazetesinin bugünkü sayısında yer alan habere göre, Tel Aviv Üniversitesinin ulusal güvenlik araştırma merkezinden uzmanların hazırladığı ve çarşamba günü yayımlanacak raporda, "İran’ın savunma amacıyla, rejimini güçlendirmek ve kendine bölgesel hegemonya sağlamak için nükleer silaha sahip olmak istediği" belirtildi.

Raporda, "nükleer silaha sahip bir İran’ın ideolojik veya dini nedenlere bağlı olarak değil, makul bir biçimde hareket etmesi gerektiği" kaydedildi.

Raporda, bunun için İran’ın bu silahı sadece büyük bir tehlikeye karşı koymak için kullanacağını düşünmenin akla yatkın olacağı, bu bağlamda, nükleer silahın İsrail’in yok edilmesi için kullanılma olasılığının bulunmadığı ifade edildi.

İran’ın terörist örgütlere nükleer silah transferinin "olasılıktan uzak" olduğuna değinilen raporda, yine de İran’ın nükleer silaha sahip olmasının İsrail açısından "kaygı verici" olduğu, çünkü bu durumda İsrail’in ilk kez kendisini vurabilecek bir gücün tehdidi altında olacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35