banner15

İran Nükleer Teknolojide Kararlı

ABD’nin uyarı ve tehditlerine rağmen İran yönetimi nükleer teknoloji elde etme konusundaki kararlığını ısrarla sürdürüyor. Son olarak Mahmud Ahmedi Necad, İran'ın nükleer yakıt teknolojisi araştırmaları konusunda "geri adım atmayacaklarını" söyledi.

İran Nükleer Teknolojide Kararlı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD, nükleer yakıt üretim araştırmalarına "çok yakın bir gelecekte başlayacağını" açıklayan İran'ı uyardı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü McCormack, "İran, uranyum zenginleştirmeyle ilgili herhangi bir adım daha atarsa uluslararası toplum İran'ın nükleer isteklerini dizginlemek için tedbirler düşünmek zorunda kalacaktır" dedi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, bunun İran'ın nükleer silah geliştireceği yönündeki şüpheleri artıracağını belirterek, "İran, uranyum zenginleştirmeyle ilgili herhangi bir adım daha atarsa uluslararası toplum İran'ın nükleer isteklerini dizginlemek için ilave tedbirler düşünmek zorunda kalacaktır" dedi.

İran: Geri Adım Atmayacağız

Mahmud Ahmedi Necad, İran'ın nükleer yakıt teknolojisi araştırmaları konusunda "geri adım atmayacaklarını" söyledi. Ahmedi Necad, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, İran'ın, sabır ve sağduyuyla bir takvime uygun olarak nükleer yakıt teknolojisi araştırmaları yolunda ilerleyeceğini belirtti. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Muhammed Saidi ise,"Yakın bir gelecekte Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetimi altında nükleer yakıt teknolojisi konusundaki araştırmalarına yeniden başlayacaklarını" söylemişti. Nükleer yakıt üretim araştırmalarının kesin başlama tarihi konusunda bilgi vermeyen Saidi, nükleer faaliyetlerin 2.5 yıl önce gönüllü olarak askıya alınmasıyla nükleer yakıt üretim araştırmalarının da durdurulduğunu anımsatmıştı.

İran Nükleer Faaliyetlere 9 Ocak'ta Yeniden Başlıyor

UAEK sözcüsü Melisa Flemming, İran yönetiminden gelen yazılı bildirimden sonra UAEK Genel Direktörü Muhammed El Baradei'in yönetim kurulu üyesi 35 ülke temsilcisini bilgilendirdiğini ifade etti. El-Baradei, UAEK'nin İran yönetiminden nükleer faaliyetleri hakkında detaylı bilgi istediğini ve gelişmeleri yakından izlediğini belirtti. El-Baradei, yönetim kurulunun, İran'ın uranyum zenginleştirme programı başta olmak üzere tüm nükleer faaliyetlerini durdurmuş olmasını "güven artırıcı önlemler olarak değerlendirdiğini" kaydetti. Diplomatik kaynaklar, İran ile AB üçlüsü (Almanya, Fransa ve İngiltere) arasında geçen Aralık sonunda görüşmelerin yeniden başlamasından hemen sonra alınan bu yeni kararın, İran ile AB arasında yeni bir krize yol açacağı öngörüsünde bulundular.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48