İran, nükleerde son aşamaya geçiyor

Ahmedinejad, yüzde 20 zenginleştirilmiş nükleer yakıt üretimine başlayacaklarını duyurdu.

İran, nükleerde son aşamaya geçiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İran, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın talimatı üzerine uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi çalışmalarına yarın başlıyor.

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi’den, santrifüj kullanılarak uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi çalışmalarına başlamalarını istediğini ilan etti.

Ahmedinejad’ın talebi üzerine Salihi de, sürecin yarın başlayacağını açıkladı. ABD ve İngiltere ise sert tepki gösterdi.  İran’ın daha önce uranyumu  yüzde 4 oranında zenginleştirebildiği biliniyordu.

Dün, İran’ın uranyumu lazer teknolojisi kullanarak zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu belirten Ahmedinejad, karşılıklı görüşmeler için “kapıların hâlâ açık” olduğunu da söyledi.

Ahmedinejad, “Uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirebilecek kapasitede olmamıza rağmen Batı ülkelerine değişim yapmayı önerdik. Anlaşma için onlara 2-3 ay süre verdik. Yeni bir oyun başlatmaları üzerine Doktor Salihi’den santrifüj kullanarak uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi çalışmalarına başlamalarını istedim” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2010, 15:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
huseyn
huseyn - 9 yıl Önce

helal be mubarek cumhurbaşkanım Allah iran isalm cumhuriyetini,ordusunu pastaranlarını,besiçlerini ve hassaten iran islam inkilabını kıyamete kadar payidar eylesin ve yüceltsin amin amin

banner39

banner36

banner37

banner35