banner39

İran, petrol ambargosu istedi

Ahmedinejad, Gazze'de vahşette sınır tanımayan İsrail'i destekleyen ülkelere petrol ambargosu fikrinin iyi bir teklif olduğunu bildirdi.

Arşiv 15.01.2009, 16:05 15.01.2009, 16:10
İran, petrol ambargosu istedi

İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Gazze'deki İsrail vahşetine destek verenlere petrol ambargosu uygulanması çağrısında bulunarak bunun iyi bir teklif olduğunu söyledi.

Bu ay başlarında İranlı bir komutan, petrol ambargosu fikrini ortaya atmıştı.

Petrol ambargosu konusunun henüz gündemde olmadığını söyleyen Ahmedinejad, "Arap ülkeleri işbirliği yaparsa, iyi bir teklif olduğunu düşünüyorum. Verilen petrol, Gazze'deki halkın başına düşen bir kurşun, bir füze veya bir bombaya dönüşüyor. Burada adalet yok." şeklinde konuştu.

İran, dünyadaki dördüncü büyük ham petrol üreticisi. Ahmedinejad, geçmişte İran'ın düşmanları ile çatışmalarda petrolü silah olarak kullandığını hatırlattı.

Gazze'deki İsrail vahşetinin başlamasından on gün sonra İranlı bir komutan İslam ülkelerine İsrail devletini destekleyen ülkelere yapılan petrol ihracatının azaltılmasını teklif etti, dün de İran dini lideri petrolün İsrail'e karşı bir silah olarak kullanılabileceğini bildirdi. Ancak OPEC'teki en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan, geçen hafta, Ortadoğu'daki petrol üreticilerinin bu teklifi dikkate almayacaklarını söyledi.

Kaynak: Reuters

Yorumlar (1)
ali 14 yıl önce
Allah razı olsun; bunun çok güzel ve yaralı bir önlem olacağını düşünüyorum. Ancak maalasef petrol zengini Arab Şeyhlerinin Gazze derdi yok; onlar sadece kendi rahatlarını düşünüyorlar, din, vicdan ve hatta insanlıktan bile anlamıyorlar.. Allah'ın gazebi bir gün onlara nazıl olacak; o gün ounları hiç kimse kurtaramayacak..
YŞASIN GAZZE DİRENİŞİ, KAHROLSUN İŞBİRLİKÇİ HAİNLER..
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?