banner15

İran Rusya'yla prensipte anlaştı

İran, uranyumu Rusya'da zenginleştirme konusunda prensipte Rusya'yla anlaşmaya vardı.

İran Rusya'yla prensipte anlaştı

İran, Rusya ile iki nükleer elektrik santralı inşası için anlaşmaya vardı. Avusturya'nın başkenti Viyana'da kurulu, BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndaki (UAEK) İran Büyükelçisi Ali Asker Sultaniye, Rusya'da devam eden temasları hakkında İran devlet radyosuna açıklamasında, Rusya'nın teknoloji transferi yardımıyla bir santralın doğrudan Rusya'nın yardımıyla yapılacağını, uranyum zenginleştirmede ortak çalışmaların da Rusya topraklarında yapılacağını bildirdi. İran'ın UAEK Büyükelçisi Sultaniye, ''Gelecek ay iki nükleer santral için ihalenin açılacağını'' belirtti. İran üzerinde baskılarını yoğunlaştıran ABD, BM Güvenlik Konseyi'ndeki diğer 4 daimi üye Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile, İran'ın ''yalnız elektrik üretimine yönelik'' dediği uranyum zenginleştirme programını önlemeye çalışıyor. BM Güvenlik Konseyi, İran'ın ''potansiyel tehlikeli arz eden'' nükleer enerji çalışmalarını önlemesi için nisan sonuna kadar süre tanımıştı.

Azimov: "Gerginlik tüm bölgeyi etkiler"
 
İran ile ilgili gelişmeleri değerlendiren Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Araz Azimov da ''İran ile bir gerginliğin tüm bölgeyi etkileyeceğini'' söyledi. Azimov, Azerbaycan'ın İran ile olan sınırının bir bölümünde Ermeni işgali altındaki bölgelerin bulunduğunu anımsatarak, iki ülke sınırının yaklaşık 130 kilometresinin Bakü'nün denetiminde olmadığını belirtti. Azimov, 'İran'a karşı askeri saldırı olması durumunda bölgenin de kriz içinde kalacağını' vurguladı.

"İran'a baskı yapma zamanı geldi"

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns ise "İran'a baskı yapma zamanı geldi" dedi ve başta Rusya olmak üzere uluslararası toplumun silah ambargosu uygulaması çağrısında bulundu. İran'la silah anlaşmaları bulunan Rusya daha önce bu yöndeki talepleri reddetmişti. Rusya, yaptırımların nükleer silah üretildiğine dair somut deliller ortaya çıkarsa görüşülmesini istiyor. İran'a nükleer faaliyetlerini durdurması için verilen süre 28 nisanda sona erecek. Uluslarası Atom Enerjisi Kurumu da İran raporunu ay sonunda açıklayacak.
 
İran BM'ye sevkedilmişti
 
ABD'nin İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin tepkisi ise sürüyor. İki ülke arasındaki ilişkiler Tahran'ın 9 ocakta, nükleer yakıt çalışmalarına geri döndüğünü açıklamasıyla gerilmişti. İran'ın nükleer yakıt çalışmalarına geri dönmesinin ardından ABD, AB ve İsrail sert tepki göstermiş ve İran'ın geri adım atmaya yanaşmaması üzerine, İran dosyası 4 şubatta BM Güvenlik Konseyi'ne sevkedilmişti. Ancak bu gelişme de Tahran'a geri adım attırmaya yetmedi. İran yönetimi 14 şubatta uranyum zenginleştirme çalışmalarına geri döndüğünü duyurmuştu. 12 nisanda da İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, nükleer santrallerde yakıt için ihtiyaç duyulan uranyumu zenginleştirmeyi başardıklarını ve dünyadaki nükleer ülkeler kulübüne girdiklerini açıklamıştı. Washington, İran'ı nükleer başlık üretimi için nükleer yakıt üretmek istemekle suçluyor. Tahran ise nükleer programının barışçıl amaçlara dönük olduğunun altını çiziyordu.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48