banner15

İran sahillerinde Amerikan tatbikatı

25 ülkenin katılımıyla Basra Körfezi'nde gerçekleştirilecek deniz tatbikatı Pazartesi günü başlıyor.

İran sahillerinde Amerikan tatbikatı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

25 ülkenin katılımıyla Basra Körfezi'nde gerçekleştirilecek deniz tatbikatı Pazartesi günü başlıyor. Batı ile Tahran arasındaki gerginliğin tırmandığı bir dönemde İran sahilleri yakınında yapılacak tatbikatta, nükleer madde taşıyan gemileri durdurma ve arama uygulamalarına ağırlık verilecek.

 

Tatbikatın ilanı, İran'ın nükleer faaliyetlerini genişlettiğini açıklamasından bir gün sonra yapıldı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, Bahreyn'in ev sahipliği yapacağı tatbikata Amerika, Fransa, İngiltere, İtalya ve Avustralya'dan savaş gemileri ve savaş uçaklarının katılacağını bildirdi.

 

Amerikalı yetkili, tatbikatın, Amerika Birleşik Devletleri liderliğinde 80 devletin katıldığı ve nükleer yayılmayı önlemeyi hedefleyen güvenlik girişimi çerçevesinde aylar öncesinden planlandığını söyledi.

 

Tatbikata, Rusya, Güney Kore ve Japonya'nın yanında Körfez ülkelerinden Katar, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de gözlemci olarak katılacağı bildirildi.

 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, 2003 yılında kitle imha silahlarının yayılmasını önleme amacıyla istihbarat bilgilerinin paylaşımını ve ortak çalışmayı hedefleyen bir girişim ilan etmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner37

banner35