banner15

İran Şanghay yolunda!

ABD kıskacındaki İran'ın, halen gözlemci statüsünde olduğu Şanghay İşbirliği Örgütü'ne üye olması gündemde.

İran Şanghay yolunda!

ABD ve müttefikleri tarafından tehdit edilen İran; başını Rusya ve Çin’in çektiği Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) giderek yakınlaşıyor. Daha önce genişlemeyi düşünmediklerini bildiren ŞİÖ yöneticileri de, İran söz konusu olduğunda tutumlarını değiştiriyorlar. Asia Times dergisinin haberine göre, daha önce gözlemci statüsünde bulunan Moğolistan, İran, Hindistan ve Pakistan’ın tam üyeliği söz konusu. Bu süreçle birlikte ŞİÖ, 15 Haziran’da yapacağı toplantıda İran’ın nükleer enerji hakkı ile ilgili bir değerlendirme yapacak. 15 Haziran 2001’de kurulan Şİ֒nün üyeleri Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan olarak sıralanıyor. Kuruluşun İran nükleer sorununda taraf olma isteğinin, ABD’ye karşı daha net bir tutum alma ihtiyacından doğduğu belirtiliyor.

 
Enerji işbirliği
 
İran da, ŞİÖ üyeliğine sıcak bakmakta. Moskova’yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Manuşehr Muhammedi, “Şİ֒nün genişlemesinin dünyayı daha adil kılabileceğini” belirtti. Muhammedi, Rusya ve İran’ın enerji üreten ülkeler olarak faaliyetlerini koordine etmesi gerektiğini belirterek, bir İran-Rusya “doğalgaz ve petrol yayı” oluşturulmasından bahsetti. İranlı yetkili, nükleer programları konusunda Şİ֒den destek istediklerini de vurguladı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Muhammed El Baradey, bu ay sonunda İran konulu dosyasını BM Güvenlik Konseyi’ne sunacak. Raporun olumsuz olması halinde, İran’a karşı ambargo gündeme gelebilir.
 
İzolasyon kırılacak
 
Dolayısıyla, olası bir ŞİÖ üyeliği, İran için ekonomik ve siyasi anlamda “cankurtaran” niteliğinde. Üyelik, İran’ın “şeytan ekseni” olduğuna dair ABD propagandasına karşı da, bir silah olacak. İran, ŞİÖ üyeliği üzerinden yer alacağı projelerle, Rusya ve Çin’in teknolojisine erişim sağlayacak. Diğer yandan yatırım ve ticaret alanında örgüt içi ilişkiler pekişirken, bankacılık ve iletişim gibi alanlarda altyapı sorunlarını çözebilecek. Şİ֒nün, haziran zirvesinde “ortak bir enerji stratejisi” geliştirmesi bekleniyor.
 
Asia Times yazarı M.K. Bhadrakumar, İran’ın üye olması halinde Şİ֒nün Basra Körfezi’ne kadar genişleyeceğine işaret ederek, “NATO, bugüne dek Şİ֒yü görmezden geldi. Ama kısa bir süre içinde Afganistan’daki NATO kuvvetleri, ŞİÖ üyesi ülkelerce kuşatılmış olacak. Şİ֒nün genişlemesi, NATO’nun ‘21. yüzyıldaki tek geçerli küresel güvenlik örgütü’ olma iddiasını da boşa çıkaracak” saptamasını yaptı.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48