banner39

İran savunma bakanı Moskova'da

İran Savunma Bakanı Neccar Rusya'yla nükleer ve füze meselelerini görüşecek.

Arşiv 17.02.2009, 13:49 17.02.2009, 15:01
İran savunma bakanı Moskova'da
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Neccar Moskova Havaalanında Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileri ve komutanları ve ayrıca İran'ın Moskova Büyükelçisi tarafından karşılandı.

İRNA muhabirine açıklamalarda bulunan Neccar, bölgesel ve uluslar arası gelişmelerin İran ve Rusya'nın ilgili meseleler konusunda etkili görüşmelerini gerektirdiğini belirtti.

Neccar "her iki ülke bölgenin barışı ve güvenliği konusunda sorumluluk hissediyor ve bölge güvenliğindeki her türlü değişimi dikkatle değerlendiriyorlar. Rusya ziyaretinde ikili konular dışında gelecekteki ortak işbirliği programlarını da inceleyeceğiz.İran ve Rusya iyi ilişkiler içindeler ve İran'ın bazı büyük projelerinde Rusya yatırımlarda bulundu. Buşehr nükleer santralı da bu ilişkilerin bir örneğidir" dedi.

Savunma bakanının Rus silahlarının satın alınması ve hava savunma sisteminin oluşturulması konularını görüşeceği belirtildi. Tahran yönetiminin en fazla istediği ise S-300PMU-1 füzeleri. Füzelerin satılması konusunda daha önce taraflar arasında resmi anlaşma imzalanmıştı. Rusya'nın füzeleri şu an itibariyle satmak istemediği öne sürülüyor. Moskova yönetimi S-300PMU-1 füzesinin İran'a satılmasının yeni ABD yönetimi ile başlayan diyaloga engel teşkil edebileceğinden endişe duymaktadır.

İran savunma bakanı Rusya savunma bakanı Anatoli Serdyukov'un resmi davetlisi olarak Moskova'ya geldi. İranlı bakan yaptığı açıklamasında temel amacının ülkesine Rusya'dan hava savunma sistemi için gerekli olan askeri malzemeleri temin etmek olduğunu belirtti. Rusya ile İran arasında en önemli anlaşma 2005 yılında imzalanmıştı. Anlaşma İran'a 700 milyon dolarlık "Top-M1" satışını ön görmekteydi. Diğer bir anlaşma ise S-300 konusunda imzalandı. S-300 füzelerinin değerinin ise 800 milyon dolar olduğu ifade ediliyor. Ancak anlaşmalara rağmen İran henüz S-300 füzesini elde edemedi. Rusyalı uzmanların görüşüne göre bugün İran'ın en fazla ihtiyaç duyduğu şey hava savunma sistemi malzemelerini elde etmek olduğunu kaydettiler. Çünkü İran nükleer istasyonunun inşası bitme aşamasına geldi ve saldırı yapılması durumunda ilk hedef olacağını bildirdiler.

İRAN'A FÜZE SATIŞI ÇIKMAZA GİRDİ

Öte yandan Rusya resmi yetkilileri yeni ABD yönetimi ile görüşmelere hazırlanıoyr. Mart ayında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ABD genel sekreteri Hillary Clinton ile Nisan ayında ise Medvedev'in Obama ile görüşmesi ön görülüyor. Moskova resmi yetkilileri bu görüşmelere büyük önem veriyor. İran'a silah satışının bu durumda gerçekleşmesi oldukça zor gözüküyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?