banner15

İran: Savunma sanayimiz yeterlidir

İran'ın, savunma sanayisinde ABD'ye ihtiyacı olmadığı, kendi ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip olduğu bildirildi.

İran: Savunma sanayimiz yeterlidir

İran Savunma Bakanı Mustafa Muhammed Neccar, savunma sanayisinde ABD'ye ihtiyaçları olmadığını, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek güce sahip olduklarını söyledi

Neccar, öğrenci haber ajansı İSNA'ya yaptığı açıklamada, ABD'nin F-14 savaş uçaklarının yedek parça satışını yasakladığını anımsatarak, bunun yeni bir mesele değil, İran'a yönelik başlatılan "psikolojik savaşın" bir parçası olduğunu savundu.

"Bu gibi girişimler mazide kaldı, biz bu alanda çok ilerledik" diyen Neccar, "İhtiyacımız olan teçhizatı kendimiz üretiyoruz. Savaş ve yolcu uçağı yapımı, yedek parça üretimi konusunda ABD dahil hiç kimseye ihtiyacımız yok" diye konuştu.

İran ordusunun ülkeyi savunabilecek güce sahip olduğunu söyleyen Neccar, ülke içinde üretilen askeri teçhizatı daha önce yaptıkları tatbikatlarda denediklerini, bunun da ordunun ülkeyi savunacak kapasiteye sahip olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Tahran yönetiminin nükleer silah üretmesinden endişe eden ABD, İran'ı nükleer programından vazgeçirmek için yoğun çaba sarf ediyor.

İran'a yönelik ekonomik baskıları ön plana çıkaran Washington yönetimi, iki İran bankasının faaliyetini durdurmuş, İran hava kuvvetleri filosunda bulunan F-14 savaş uçaklarının yedek parça satışını da yasaklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35