banner39

İran-Suriye planına destek

ABD ve Irak yönetimi, Irak'ta şiddeti sona erdirmek için İran ve Suriye'den yardım isteyecek.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran-Suriye planına destek
Irak Cumhurbaşkanı, Amerikalı bir heyetin önermeye hazırlandığı söylenen 'Irak'ta şiddetin sona erdirilmesi için İran ve Suriye'den yardım istensin' planına tam destek ifade etti. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ülkesine istikrar getirme çabalarına İran ve Suriye'nin de katılması durumunda şiddetin birkaç ayda sona erebileceğini söyledi.

Talabani BBC'yle yaptığı söyleşide "Bu adım terör için sonun başlangıcı olur" diye konuştu. Sözkonusu önerinin, bir grup Beyaz Saray danışmanına ait olduğu bildiriliyor. Eski Dışişleri Bakanı James Baker başkanlığındaki heyetin hazırladığı Irak politikası raporu birkaç ay içinde açıklanacak. Ancak basına sızan haberlere göre heyet ABD'nin, Irak konusunda İran ve Suriye'yle görüşmesini önermeye hazırlanıyor. Baker'ın heyetinin ayrıca Amerikan birliklerinin Irak'tan erken ya da kademeli çekilmesi taraftarı olduğu belirtiliyor.

Irak lideri Talabani böyle bir şeyin olacağını sanmadığını söyledi. Celal Talabani, Amerikan hükümetinde konuştuğu herkesin askerlerin ani çekilmesinin doğurabileceği sonuçlardan haberdar olduğunu kaydetti. James Baker ve heyetinden, ABD'nin Irak politikasının etkinliğini değerlendirmeleri istenmişti. Heyetin raporunda köklü değişikliklerin önerilmesi bekleniyor. George Bush'un babası döneminde dışişleri bakanlığı yapan James Baker ise henüz kesin bir sonuca varmadıklarını vurguluyor.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?