İran 'tahrip gücü yüksek füze' üretecek

İran'da, 3 bin ton kütleye sahip hedefleri tahrip gücüne sahip Nasır 1 adlı füzenin üretimine başlandığı duyuruldu

Arşiv 07.03.2010, 11:59 08.03.2010, 12:11
İran 'tahrip gücü yüksek füze' üretecekDünya Bülteni/Haber Merkezi

İran, kısa menzilli yeni bir füze üretimine başladığını duyurdu.

Savunma Bakanı Ahmet Vahidi, 3 bin ton kütleye sahip hedefleri tahrip gücüne sahip Nasır 1 adlı füzenin üretimine başlandığını Devlet Radyosu’nda yaptığı konuşmada açıkladı.

İran resmi haber ajansı da, karadan fırlatılmak üzere tasarlanan Nasır 1 füzesinin, havadan da fırlatılabilmesi için, araştırmaların sürdüğünü bildirdi.

Devlet televizyonu, karadan denize ve denizden denize fırlatılabilen kısa menzilli "Nasr-1" füzelerinin hedefi vurma yeteneğinin benzerlerine göre çok daha yüksek olduğunu bildirdi.

Yaklaşık 3 bin ton ağırlığındaki gemilerin imhası için üretilen füzelerin daha sonra denizaltılardan ve helikopterlerden de fırlatılabileceği belirtildi.

İran'ın yerli savunma gücünün en önemli bölümünü kısa, orta ve uzun menzilli Fecr, Tonder, Hut, Şahin, Zilzal, Fatih, Gadr, Şahap ve Siccil füzeleri oluşturuyor.

İran, en son 16 Aralık 2009'da katı yakıtla çalışan karadan karaya uzun menzilli ''Siccil-2'' füzesinin yeni versiyonunu denemişti.

Son denenen füzenin menzilinin, 2 bin kilometre menzili Şahap-3 füzelerinden daha çok olduğu ve nokta isabet yeteneğinin daha güçlü olduğu açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?