İran takas mektubunu UAEK'ya sundu

İran, takas anlaşmasının ayrıntılarını içeren mektubu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na gönderdi.

İran takas mektubunu UAEK'ya sundu


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İran, Türkiye ve Brezilya ile imzaladığı uranyum takası anlaşmasının ayrıntılarını içeren mektubu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) sundu.

İran Devlet Televizyonu'nun verdiği bilgiye göre, Tahran, takas anlaşmasına ilişkin mektubu daimi temsilcisi aracılığıyla Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Yukiya Amano'ya iletti.

Sunum sırasında Türkiye'nin Birleşmiş Milletler nezdindeki temsilcisi Tomur Bayer de hazır bulundu.

Anlaşma İran'a 1200 kilogram az zenginleştirilmiş uranyum karşılığında yakıt verilmesini, takas işlemininse Türkiye'de yapılmasını öngörüyor.

Yaptırım taslağı, takas anlaşmasından bir gün sonra Güvenlik Konseyi'ne sunulmuştu. Takas anlaşmasının kaygıları gidermediğini savunan Batı, yaptırımların ağırlaştırılmasını istiyor.

Tahran Yönetimi, kendisini yeni yaptırımlarla tehdit eden Batı dünyasına karşı ise tepkili. İran Meclis Başkanı Ali Laricani, 'ABD, BM Güvenlik Konseyi ya da Kongre'de maceraya kalkışırsa, Türkiye ve Brezilya'nın tüm çabalarını yok saymış olacak ve bu süreç tamamen kenara itilmiş olacak. Bu şartlarda Meclis, UAEK ile işbirliğinde başka bir karar alacak' dedi.

Amerikalıların Türkiye ve Brezilya'dan nükleer sorunun çözümünde arabulucu olması için ricada bulunduğunu hatırlatan Laricani, 'İran, dost Türkiye ve Brezilya'ya saygısından dolayı Tahran bildirisinde belirtilen şartlarda uranyum takasını kabul etti' diye konuştu. Uranyum takası anlaşmasına rağmen, ABD'nin İran aleyhinde yeni yaptırım kararı aldırtma peşinde olduğunu belirten Laricani, 'Amerikalıların ciddi olmadıkları ve onlara güvenilemeyeceği bir kez daha anlaşıldı' ifadesini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 15:24
banner53
YORUM EKLE

banner39