banner39

İran Türk firmalarına öncelik verecek

MÜSİAD'ı ziyaret eden İran'lı işadamı heyeti, kapalı ekonomiden çıkacaklarını belirtti.

Arşiv 07.10.2009, 23:19 07.10.2009, 23:19
İran Türk firmalarına öncelik verecek

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni  

11 milletvekili, 50'in üzerinde bürokrat ve çeşitli sektörlerden 110 işadamının yer aldığı  İran heyetini ağırlayan MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, "İkili iş görüşmeleri sonucunda İran'lı muhataplarımızla yeni iş bağlantıları kurmamızın yanı sıra mevcut ticari ilişkilerimizi de kalıcı hale getirdik" dedi.

İran'ın önemli ticaret bölgelerinin milletvekilleri ve ticaret odası başkanları ile yaptıkları görüşmelerin her iki ülke işadamları için oldukça yapıcı sonuçlar doğurduğunu belirten Vardan, sözlerine şu şekilde devam etti: "İran'ın büyüklüğü, coğrafi yakınlığı, genç nüfusu ve dostane ilişkilerimiz gibi faktörler değerlendirildiğinde iki ülke arasında oldukça büyük bir potansiyel bulunmaktadır."

İRAN KAPALI EKONOMİDEN ÇIKIYOR

Amaçlarının yalnızca karşılıklı  iyi niyet temasları gerçekleştirmek olmadığını sözlerine ekleyen Vardan, ikili görüşmeler vasıtasıyla kalıcı ve daha geniş çaplı yatırımları da içeren iş bağlantıları tesis etmek olduğunu dile getirdi. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan ayrıca, "Nispeten kapalı bir ekonomi sayılabilecek olan İran'ın krizden pek fazla etkilenmediğini görmekte ve ticaret hacminin daraldığı bugünlerde sözkonusu ülkenin ihracatımız ve yatırımlarımız için önemli bir destinasyon olduğunu düşünmekteyiz." şeklinde konuştu.   

TÜRK FİRMALARA ÖNCELİK VAR

Toplantıda İran'ın hızlı  bir şekilde yürütmeye başladığı özelleştirme politikasının, dış yatırımlara açıklığının ve Türk firmalara öncelik sağlanmasının gündeme geldiğini söyleyen Vardan, İran'lı yetkililere, AB ve Rusya ile yaptıkları ticarette genelde Türkiye özelde ise Doğu Karadeniz limanlarının lojistik üs olarak kullanılmasını tavsiye ettiklerini belirtti. 

Yakın zamanda gündeme gelen Türkiye-İran Serbest Ticaret Bölgesi Projesi'ni de desteklediklerini belirten Vardan, komşuluk ilişkilerini ve çevre ülkelerle olan ticaretimizi arttırmaya yönelik her adımın arkasında yer aldıklarını vurguladı.           

MÜSİAD KÖPRÜ  OLACAK                 

İran İş Heyeti'ni temsilen konuşan Doğu Azerbaycan Eyalet Valisi Ahmet Alirıza Beygi ve Batı Azerbaycan Eyalet Valisi Dr. Rahim Kurbani  ise, "Türkiye ile olan ticari ilişkilerin geliştirilmesinde, MÜSİAD kurum olarak bize çok yardımcı olmaktadır. Bu toplantıda da karşılıklı yatırım ortamlarını değerlendirip, iş adamlarımızın önünü açmak için somut adımlar atacağız" şeklinde konuştular.Toplantı çerçevesinde; gıda, tarım, hayvancılık, inşaat, yapı malzemeleri, turizm, otelcilik, otomotiv, yedek parça, ayakkabı, tekstil, petrol, gaz, plastik sanayi, metal, makine sanayi, nakliyat, beyaz eşya ve mobilya gibi sektörlerden yaklaşık 290 kişilik Türk ve İran işadamı heyetleri karşılıklı görüşme imkanı yakaladılar. 

 

banner53
Yorumlar (0)
35
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?