banner39

İran-Türkiye-Ekonomi

İran; Türkiye'den ihracatın finansmanında kullanılmak üzere, Türkiye'ye 1 milyar avro kaynak aktarmayı teklif etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
İran-Türkiye-Ekonomi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "İran'ın, Türkiye'den bu ülkeye yapılacak ihracatı finanse etmek için, Türkiye'ye 1 milyar Euro kaynak aktarmayı teklif ettiğine ilişkin bilgi aldık, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki soru üzerine, olayı doğrularken şu görüşleri dile getirdi: "Geçtiğimiz günlerde İran'dan gelen bir heyetle, Dış Ticaret Müsteşarlığı Anlaşmalar Genel Müdürlüğümüz ve diğer ilgili birimlerimiz görüştüler. Görüşmede Türkiye-İran arasındaki ekonomik ilişkiler bütün yönleriyle ele alındı.

İlişkilerde aksayan yönlerin düzeltilmesi için neler yapılması gerektiği konuşuldu. İran lehine olan ticaret açığının dengelenmesi için neler yapılması gerektiği tartışıldı.

Görüşmelerde İran tarafı, Türkiye'den İran'a yapılacak ihracatı finanse etmek için ilk etapta Türkiye'ye 1 milyar Euro tutarında özel hesap açtırmayı önerdiler. Bu rakamın 3 milyar avroya kadar yükseltilebileceğini bildirdiler.
Biz bu kaynak için, Eximbank'ın devrede olmasını istedik, kabul ettiler. İran'ın bu önerisi heyetler arası görüşme tutanağına girmiş ve taraflarca imza altına da alınmıştır. Biz İran'ın bu önerisini inceliyoruz. İran önerisiyle ilgili teknik çalışmalara hemen başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde DTM ve Eximbank yetkililerinden oluşan bir heyet, İran'a giderek ilgililerle görüşmelere başlayacaklar."

İran ile ticaret hacminin 6 milyar doları aştığını belirten Bakan Tüzmen, "Eğer İran ile anlaşabilirsek, İran'ın ihracatın finansmanı için önerdiği kaynağı kullanırsak, İran ile ticaret açığını önemli ölçüde dengeleriz. İran'ın önerisi gerçekleşirse Türkiye'den İran'a ihracatı hızla arttırır" dedi.

İran İthalatta Türkiye'ye dönmek İstiyor 

İran'ın ithalatının önemli bir bölümünü Türkiye'den yapmak istediğini de ifade eden Bakan Tüzmen, şunları söyledi: "Bu konuda önümüzdeki günlerde teknik düzeyde toplantılar yapılacak. Madde bazında çalışılacak. İran'ın ihtiyacı olan hangi malların Türkiye'den temin edilebileceği belirlenecek. Bu arada İran ile uzun süredir ilerleme kaydedilemeyen tercihli ticaret anlaşması ile ilgili görüşmelerin hızlandırılmasını kararlaştırdık. Bu çerçevede İran'ın Türkiye'ye yönelik gümrük tarifelerini aşağı indirmesi ve Türk ihracatçısının İran pazarına girişinin kolaylaştırılması konusunda da önemli mesafe alacağımıza inanıyorum." .

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?