İran: Türkiye'nin arabulucuğundan memnunuz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'nin arabuluculuğunu değerlendirdi.

İran: Türkiye'nin arabulucuğundan memnunuz

Dünya Bülteni / Haber Merkezi


İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ramin Mihmanpervez, Türkiye'nin ülkesiyle Batı arasında oynayacağı arabulucu rolünden büyük memnuniyet duyacaklarını söyledi.

Kazakistan'da düzenlenen Avrasya Medya Forumu'na katılan Mihmanpervez, Cihan Haber Ajansı'na konuştu. Ramin Mihmanperver, İran'ın başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Batılı devletler tarafından tehdit olarak görüldüğünü hatırlatarak, bu tutumun yanlış olduğunu kaydetti.

ABD ve bir çok Batılı ülke ile Türkiye üzerinden görüşmeler yaptıklarını belirten İranlı yetkili, Ankara'nın arabulucu rolünden memnuniyet duyduklarının altını çizdi. Mihmanpervez, Türkiye'nin Orta Doğu barışı için son derece büyük çaba harcadığını ve bunun takdire şayan olduğunu söyledi. Türkiye'nin İran'ın komşu ve dostu olduğunun altını çizen Ramin Mihmanperez, Ankara'nın Tahran ile Batı ülkeleri arasında köprü görevini gördüğünü dile getirdi.

Yapılacak karşılıklı müzakerelerle bütün sorunların aşılacağına inandıklarını belirten Mihmanperez, taraflar arasında diyalog kanallarının açık olması gerektiğini belirtti.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 17:12
banner53
YORUM EKLE

banner39