banner39

İran, Türkiye'nin talebini olumlu buldu

Mahmud Ahmedinejad, İngiliz kadın askerin serbest bırakılmasına ilişkin Türkiye'nin talebini olumlu biçimde inceleyeceğini açıkladı.

Arşiv 30.03.2007, 10:38 06.07.2018, 09:31
İran, Türkiye'nin talebini olumlu buldu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın elindeki İngiliz kadın asker Faye Turney'nin serbest bırakılmasına ilişkin Türkiye'nin talebini olumlu biçimde inceleyeceğini açıkladı.

İran Devlet Televizyonu'nun haberinde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ahmedinejad ile bir telefon görüşmesi yaptığı ve Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi'nin 15 İngiliz askeriyle görüşebileceğini söylediği, ayrıca İngiliz kadın askerin serbest bırakılması talebinde bulunduğu belirtildi.

Haberde, "İngiliz hükümetinin kötü tutumu nedeniyle bu dosyanın hukuki bir yola girdiğini belirten Ahmedinejad, Türk talebinin olumlu bir bakışla incelenmesi için talimat verdi" denildi.

Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştüğünü, Mutteki'den öncelikle bayan esirin serbest bırakılması konusunda yardımcı olmalarını rica ettiğini, Mutteki'nin de kendisine bayan esiri serbest bırakabileceklerini söylediğini kaydetmişti.

İran Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Ali Rıza Afşar ise, İran'ın kadın askeri serbest bırakmaktan vazgeçtiğini belirterek,  "İngiliz yetkililerin uygunsuz davranışları, kadın denizcinin serbest bırakılması konusunun askıya alınmasına neden oldu" ifadesini kullanmıştı.

İKİNCİ BİR MEKTUP YAYIMLANDI

İran'ın Londra Büyükelçiliği, ellerindeki İngiliz kadın asker Faye Turney'e ait olduğunu açıkladığı ikinci bir mektup yayımladı.

İran Büyükelçiliği'nin, Reuters'a faksla gönderdiği, İngiliz SKY Televizyonu'nda da yayımlanan mektubuna göre Turney, İngiltere'nin, Irak'taki askerlerini çekmeye başlaması çağrısında bulunuyor. Metne göre Turney ayrıca, geçen hafta Basra Körfezi'nde İran tarafından ele geçirildikleri sırada İran karasularına girdiklerini kaydediyor.

Önceki gün yayımlanan ilk mektupta ise, ''büyük olasılıkla'' İran karasularına girildiğinin ifade edildiğine dikkat çekiliyor.

BM KAÇIRILMADAN KAYGILI

BM Güvenlik Konseyi, İran'ın 15 İngiliz askeri ele geçirmesinden ''büyük kaygı duyulduğunu'' belirten bir açıklama metnini kabul etti. İngiltere'nin, ''olayın kınanması'' biçiminde daha şiddetli bir ifade kullanılmasına destek sağlamaya çalışmasına karşın, öncelikle Rusya'nın muhalefetinden ötürü, ''büyük kaygı duyulduğu'' ifadesinde uzlaşıldı.

İngiltere'nin, ''askerlerin acilen serbest bırakılmaları çağrısı yapılması'' şeklindeki talebi de açıklamada yer almadı ve yine başta Rusya'nın muhalefetiyle, ''sorunun bir an önce çözümlenmesi'' çağrısına yer verildi.

BLAİR İRANLA PAZARLIK YAPMAYACAĞIZ

İngiltere Başbakanı Tony Blair, bir İngiliz televizyonuna açıklamasında, İran'ın elindeki İngiliz askerlerin salıverilmesi için pazarlık yapmayacaklarını belirterek, sorunun askerlerinin koşulsuz serbest bırakılması dışında bir çözümü olmadığını söyledi.

Blair, aynı televizyon kanalına açıklamasında, İran'a baskıyı artırma sözü vererek, ''Çok kararlı bir biçimde yapmamız gereken şey, İran rejimine baskıyı artırmak'' ifadelerini de kullanmıştı.


 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?