banner15

İran, Türkiye'ye banka açma izni vermeyi düşünüyor

İran'ın yabancı bankalara şube açma imkanını ilk olarak Türkiye'ye tanımayı düşündüğü öne sürüldü.

İran, Türkiye'ye banka açma izni vermeyi düşünüyor

Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile görüştü. Görüşmede, İran'ın ilk yabancı banka iznini Türkiye'ye vereceği, ikili ticaretin yerli para birimleriyle yapılabileceği konularının gündeme geldiği öğrenildi.

Türkiye-İran Ekonomik İşbirliği semineri için 120 kişilik heyetle dün Tahran'a gelen Tüzmen, bugün ilk olarak, aynı zamanda Türkiye-İran Karma Ekonomik Konsey eşbaşkanı da olan Dışişleri Bakanı Mutteki ile görüştü.

Bakan Tüzmen, görüşmeden sonra gazetecilerin Türk bankalarının İran'da şube açmalarına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

"Türkiye'nin İran'daki ticari faaliyetleri çok önemli. 20 milyar dolardan söz ediyoruz. Bugün 8 milyar dolar dış ticaret hacmimiz var. Bu da Türkiye'nin İran'da bankacılık faaliyeti yürütmesinin gereğini ortaya çıkarıyor. Çalışmalarda, Türk bankalarının İran'da şube açması çok yararlı olacak. Türkiye'nin, İran'da önemli yatırımları var. En son 650 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleşti. Son dönemde Türkiye'nin İran'da 1,1 milyar dolar yatırımı var.

Kamu ve özel bankaların şube açma düşünceleri de var. Tabii ki bir kamu bankası aracılığıyla yapılması daha hızlı hareket imkanı sağlar. Ardından özel sektör de gelir. Ticaret hacmi büyüdükçe, bunların olması gayet doğal. Başka çaremiz yok. Artık, çantalarla paralar getirilip, götürülmez ki... Bunlar, ciddi paralar. 8 milyar doları geçtik, 20 milyar dolara doğru gidiyoruz."

Bu arada, Tüzmen-Mutteki görüşmesinde, İran tarafının Türkiye ile olan ticaretinde, yerli para birimlerinin kullanılması konusunda öneri getirdiği, ticari ilişkilerin YTL üzerinden de gerçekleşebileceğini belirttiği ve ilk yabancı banka iznini Türkiye'ye verebileceği konusunun gündeme geldiği öğrenildi.

Bakan Tüzmen, buna ilişkin sorular üzerine, Türk Lirasının İranla dış ticarette kullanılmasına dönük çalışmalar olduğunu ifade etti ve ''Bu girişim, böylesine dünya ekonomilerinde kırılganlıkların olduğu dönemde önem kazanacaktır. Türk bankaları halen İran'la ikili görüşmeler yapıyor. Ancak, henüz ortaya çıkan net bir anlaşma yok" dedi.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2008, 12:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35