İran: Tutuklu Amerikalılar casus

Tahran Yönetimi, yasa dışı yollarla İran'a girdikleri için tutuklanan üç Amerikalının casus olduklarını açıkladı.

İran: Tutuklu Amerikalılar casus


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
İran İstihbarat Bakanı Haydar Muslihi, ülkeye yasa dışı yollarla girdikleri gerekçesiyle tutuklanan üç Amerikalının casus olduklarının anlaşıldığını söyledi.

Muslihi, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, İran'da tutuklu üç Amerikalı ve ABD'de tutuklu bulunan İranlıların durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Amerikalı tutukluların insani duygulardan hareketle bir süre önce aileleriyle görüşmelerine izin verildiğini hatırlatan Muslihi, ABD'de tutuklu bulunan İranlılar için de bu ülkeden benzer davranış beklendiğini söyledi.

Muslihi, İran'daki 3 tutuklu Amerikalıyla ABD'de tutuklu bulunan İranlıların takas edilip edilmeyeceklerine ilişkin de "şimdilik böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, ABD'nin de insani duygular çerçevesinde hareket etmesinden sonra sıranın bu konuları görüşmeye gelebileceğini" belirtti.

İranlı Bakan, Amerikalıların tutuklanma gerekçesine ilişkin de "Onlar ın casus oldukları belli ve bundan şüphemiz yok" dedi.

Irak sınırından yasa dışı yollarla İran'a geçtikleri gerekçesiyle geçen yıl tutuklanan Joshua Fattal, Shane Bauer ve Sarah Shourd, 20-21 Mayıs günlerinde Tahran'da aileleriyle görüştürülmüştü.

Tahran yönetimi, ABD vatandaşlarının sınırı yasa dışı olarak geçtiğini savunurken, tutuklu yakınları, sınırın yanlışlıkla geçildiğini belirtiyor.

Amerikalıların, "yasa dışı yollardan sınır geçmek ve casusluk faaliyetlerinde bulunmak" suçlarından yargılandıkları açıklanmıştı. 
 
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2010, 07:34
banner53
YORUM EKLE

banner39